Koronawirus na Dalekim i Bliskim Wschodzie

1971

Bez wątpienia koronawirus jest najczęściej powtarzanym słowem w mediach na całym świecie. Aktualnie mamy do czynienia z ponad 121 tysiącami przypadków zarażenia wirusem SARS-CoV-2.  Około 90 000 z nich ma miejsce na Dalekim Wschodzie, natomiast mniej więcej 9 600 osób zarażonych pochodzi z państw Bliskiego Wschodu. Jak wygląda bieżąca sytuacja w tych częściach świata?

Daleki Wschód

Chiny

W Chinach konsekwentnie maleje liczba osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2. Wizyta Xi Jinpinga 10 marca w szpitalu w Wuhan miała wymiar symboliczny. Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej nie pozwoliłby sobie na na narażanie swojego zdrowia, gdyby sytuacja nie była wystarczająco opanowana. Jak informuje OKO.press, liczba zachorowań na wirusa zmalała z ponad 3000 dziennie na początku lutego, przez 200 w połowie tego miesiąca, osiągając obecnie poziom nieco ponad 20 przypadków dziennie. Niewątpliwie skuteczne, jak się wydaje, wygaszenie tempa rozwoju epidemii wynika ze specyfiki systemu politycznego ChRL, który pozwala na daleko idące ingerowanie w prywatność swoich obywateli. Zorganizowanie największej akcji kwarantanny w historii oraz zaprzęgnięcie do pomocy nowych technologii (jak na przykład aplikacji Alipay Health Code) jest o wiele łatwiejsze do wykonania w Chinach, niż w państwach demokratycznych. Aktualnie w Państwie Środka spośród niemal 81 tysięcy przypadków zmarły 3162 osoby, natomiast 61 578 wyzdrowiało.

Korea Południowa

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Korei Południowej wynosi 7755. W wywiadzie dla CNN minister zdrowia Park Neunghoo wyraził nadzieję, iż szczyt wzrostu liczby zachorowań w jego państwie już minął. Rzeczywiście, 10 marca po raz pierwszy od pojawienia się wirusa w Korei wskaźnik osób, które wyzdrowiały był wyższy niż wskaźnik zachorowań. 11 marca potwierdzono jednak kolejne 242 przypadki zarażenia, co wskazuje, iż należy się wstrzymać z przedwczesnym optymizmem.

Japonia

Czy Igrzyska Olimpijskie w Japonii zostaną przesunięte?

Z 581 przypadkami Japonia plasuje się na trzecim miejscu wśród państw Dalekiego Wschodu jeśli chodzi o liczbę wykrytych zachorowań wirusem SARS-CoV-2. Wiele popularnych atrakcji turystycznych zostało tymczasowo zamkniętych. 28 lutego władze drugiej największej wyspy Japonii, Hokkaido, ogłosiły stan wyjątkowy. Istnieją również obawy co do przeprowadzenia Igrzysk Olimpijskich w Kraju Kwitnącej Wiśni. Początek największej imprezy sportowej na świecie zaplanowany jest na 24 lipca, jednak nie brakuje głosów, że data ta może ulec przesunięciu nawet na 2021 rok.

Pozostałe państwa regionu

W Singapurze chorobę wykryto u 160 osób a niemal połowa już została wyleczona. Liczba zarażonych póki co rośnie powoli, co ma związek z wysokim poziomem opieki zdrowotnej i przykładaniem dużej uwagi do higieny publicznej. Blisko 130 przypadków zaobserwowano w Malezji. W dalszej kolejności znajdują się Indie z 60 zarażonymi, Tajlandia (59), Wietnam (34) oraz Filipiny (33).

Bliski Wschód

Iran

Z ponad 9 tysiącami przypadków zakażenia wirusem Islamska Republika Iranu zajmuje trzecie miejsce na świecie. Według oficjalnych statystyk zmarło około 350 osób, udało się natomiast wyleczyć ponad 2700 zarażonych. Wśród zarażonych SARS-CoV-2 są m. in. reformistyczny parlamentarzysta Mohammad Reza oraz ajatollah Reza Mohammadi Langeroudi. W związku z nadchodzącym świętem Nourouz władze odradzają podróże i organizowanie publicznych zgromadzeń.

Rzecznik prasowy irańskiego rządu Ali Rabei oraz wiceminister zdrowia Iraj Harirchi.
Kilka godzin po konferencji okazało się, ze u Harirchiego wykryto wirusa SARS-CoV-2.

Najwyższy Przywódca Ali Khamenei odwołał swoje tradycyjne wystąpienie z okazji perskiego Nowego Roku wygłaszane w meczecie imama Rezy w Meszhedzie. W typowy dla siebie sposób reżim ajatollahów ogłosił, że pracujący nad okiełznaniem epidemii zmarli lekarze i pielęgniarki będą oficjalnie określani doniosłym w szyizmie mianem męczenników. W odpowiedzi w irańskich social-mediach popularność zyskuje zdjęcie grafitti z wizerunkiem pielęgrniarki w masce i napisem „Dajcie nam ekwipunek i zaległe pensje, tytuł męczenników nie jest nam potrzebny!”.

Izrael

9 marca za pośrednictwem Twittera premier Benjamin Netanyahu ogłosił obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla każdego podróżującego do Izraela. Dekret rządu będzie obowiązywał przez najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia. Wszyscy turyści, którzy nie będą mogli przejść kwarantanny domowej (hotele nie są nią objęte) będą zawracani na lotnisko. W związku z tym MSZ odradza wszelkie podróże do Izraela.

Pozostałe państwa regionu

W Iraku potwierdzono 71 przypadków zarażenia koronawirusem. Jednym z nich jest bardzo wpływowy szyicki kleryk z Karbali, ajatollah Hadi al-Modaressi. Tymczasem Arabia Saudyjska (20 przypadków zarażenia) podjęła decyzję o zmniejszeniu liczby wiernych mogących przebywać na dziedzińcu Wielkiego Meczetu w Mekce. Król Salman wydał również dekret zabraniający dotykania najświętszego miejsca dla muzułmanów – relikwiarza al-Kaaba. Ponadto władze Arabii Saudyjskiej zawiesiły loty z dziewięciu krajów, w tym Włoch, Korei Południowej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Egiptu. W ostatnim z wymienionych państw u wybrzeży Luksoru na pokładzie statku objętego kwarantanną przebywa 171 osób, u 45 z nich zdiagnozowano obecność SARS-CoV-2. Spośród 59 przypadków w tym kraju jedna osoba (turysta z Niemiec) zmarła. Znaczną ilość zachorowań odnotowano w Bahrajnie (110), gdzie pierwszym przypadkiem był kierowca autobusu powracający z Iranu. Podróżujący z Republiki Islamskiej przyspieszyli również pojawienie się wirusa w Arabii Saudyjskiej, Libanie, Omanie, Katarze, Iraku oraz Kuwejcie. W Jordanii natomiast wirus SARS-CoV-2 pojawił się po powrocie obywatela Jordanii z podróży do Włoch.

Jak można przeczytać na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego, należy rozważyć zaniechanie podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem. Na podstawie danych dotyczących oceny ryzyka opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) nie zaleca podróży m. in. do Chin, Korei Południowej, Iranu oraz Japonii.

PODZIEL SIĘ
Absolwent prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, aktualnie związany z Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Jego szczególne zainteresowanie budzą okolice Zatoki Perskiej, głównie Iran. Ponadto pasjonują go podróże po niesztampowych miejscach w Polsce i na świecie, bieganie i literatura faktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here