Recesja w Japonii po raz pierwszy od 2015 roku

1134

18 maja gospodarka Japonii zarejestrowała recesję po raz pierwszy od 2015 roku w związku z efektami pandemii koronawirusa. Zgodnie z oficjalnymi rządowymi statystykami, trzecia największa gospodarka światowa zarejestrowała spadek PKB rzędu 3,4% w okresie od stycznia do marca. Podczas ostatniego kwartału 2019 roku odnotowano spadek 6,4%.

Stan wyjątkowy, wprowadzony w Japonii 7 kwietnia, początkowo w 7 prefekturach a później w innych regionach kraju, doprowadził do utraty pracy przez 400 tys. osób tylko w kwietniu. 25 maja Shinzo Abe zdecydował się na zniesienie obostrzeń we wszystkich prefekturach, ale prognozy instytucji krajowych pozostają ostrożne. Bank Japonii jeszcze w marcu podkreślał, że nie należy się spodziewać silnego odbicia gospodarczego po opanowaniu pandemii.

Analiza Reuters prognozuje spadek ekonomiczny rzędu 22% w okresie od kwietnia do czerwca, co ustanowi rekord w historii statystyk prowadzonych od 1955 roku.

Japonia, która silnie polega na dostawach z zewnątrz oraz eksporcie, odczuła skutki załamań łańcuchów dostaw, szczególnie w związku z zamknięciem granic Chin i krajów Azji Południowo-Wschodniej. Wiele najbardziej rozpoznawalnych japońskich marek, w tym Toyota i Honda, rejestrują spadki sprzedaży na całym świecie.

Takeshi Minami, ekonomista Norinchukin Research Institute, przekazał prasie, że „firmy walczą by zabezpieczyć fundusze, co pozwala zakładać, że poziom inwestycji utrzyma się na niskim poziomie, a zarobki wielu osób będą zagrożone”.

Turystyka, jeden z ważniejszych filarów japońskiej gospodarki, zarejestrowała w kwietniu 2020 roku 2 900 zagranicznych turystów. To spadek o 99,9% w porównaniu z ubiegłym rokiem i najniższe wskaźniki od początku historii statystyk sięgających 1964 roku.

Pandemia koronawirusa nie jest jedynym czynnikiem oddziałującym na wysokość cen. Wprowadzony w październiku nowy podatek od sprzedaży został podwyższony do 10%.

Zgodnie ze statystykami z połowy maja, Japonia wykorzystała 1/5 wartości PKB na działania służące przeciwdziałaniu skutkom wirusa. Obiecany w marcu pakiet kryzysowy rzędu 500 mld jenów objął w pierwszej kolejności systemy pożyczkowe oraz sieci bezpieczeństwa wprowadzane w koordynacji z organizacjami takimi jak Developement Bank of Japan. W drugiej kolejności, zmiany, które są wprowadzane obecnie, mają pozwolić na pokrywanie czynszów i wypłat. Należy spodziewać się dalszego pogarszania stanu gospodarki Japonii.

 

PODZIEL SIĘ
mm
Absolwentka studiów dalekowschodnich Uniwersytetu Jagiellońskiego i Nagoya University of Foreign Studies. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here