EXPO w Dubaju przełożone na 2021 rok

1677

W kwietniu 2020 roku organizatorzy EXPO w Dubaju zgłosili się z prośbą o przełożenie wydarzenia w związku z pandemią koronawirusa. 29 maja otrzymali pozytywną odpowiedź ze strony Bureau International des Expositions (BIE).

Zgodnie z nowymi rozporządzeniami EXPO w Dubaju będzie mieć miejsce od 1 października 2021 roku do 31 marca 2022 roku. 3 czerwca przedstawiciel Emaar Properties Mohamed Alabbar przekazał prasie, że wydarzenie nabierze symbolicznego wymiaru „świętowania świata wolnego od koronawirusa”.

W oświadczeniu podpisanym m.in. przez szejka Ahmeda bin Saeed Al Maktouma  podkreślono, że „Dubaj  będzie odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu świata po pandemii (…).

BIE dokonało zdalnego głosowania w okresie od 24 kwietnia do 29 maja. Decydujące 2/3 głosów popierających przeniesienie wydarzenia zostało zebrane pod koniec kwietnia.

Jak podaje oficjalna strona organizatorów, EXPO zachowuje hasło przewodnie „Łączenia Umysłów” i ma nadzieję na stworzenie platformy wymiany nowych rozwiązań technologicznych, medycznych i naukowych. To pierwszy raz w 168-letniej historii wydarzenia, kiedy będzie ono mieć miejsce w regionie Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji Południowej (MEASA).

Według początkowych założeń BIE EXPO w Dubaju miało zostać otwarte w październiku 2020 roku na okres ok. 6 miesięcy.  Wiąże się z szeregiem ambitnych projektów zmagających się obecnie ze skutkami pandemii Covid-19. Wśród najbardziej znaczących z nich wymienia się rewitalizację wybrzeża, budowę pawilonów, restauracji, hoteli, dróg łączących poszczególne obiekty itp.

Zgodnie z prognozami z 2019 roku, EXPO miało zasilić gospodarkę o 23 mld dolarów, uczynić Dubaj drugim najbardziej odwiedzanym miejscem na świecie oraz rozszerzyć programy inwestycji zagranicznych.

Pod koniec maja ZEA ogłosiło pewne poluzowanie obostrzeń związanych z pandemią Covid-19 i pozwoliło na otwarcie dużych sklepów po ponad 3 tygodniach zamknięcia. Rząd rozpoczął implementację pakietów wsparcia gospodarczego dla lokalnych przedsiębiorców rzędu 282 mld AED.

W 2017 roku EXPO miało miejsce w Astanie i było skupione dookoła kwestii energetycznych. Kolejna edycja wydarzenia ma się odbyć w Osace w Japonii w 2025 roku, po raz drugi w historii miasta, pod hasłami przewodnimi „Projektowania Wspólnej Przyszłości” oraz „Łączenia Życia”.

PODZIEL SIĘ
mm
Absolwentka studiów dalekowschodnich Uniwersytetu Jagiellońskiego i Nagoya University of Foreign Studies. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here