„Bardzo niepokojące” prawo antyterrorystyczne Filipin

1992

Najnowsze prawo antyterrorystyczne Filipin pozwala na zatrzymywanie osób podejrzanych o działalność terrorystyczną do 24 dni bez przedstawienia dowodów. Organizacja Narodów Zjednoczonych określiła nowe prawo jako „bardzo niepokojące”.

Rząd Filipin zatwierdził nową legislację 3 czerwca 2020 roku, po silnych naciskach prezydenta Rodrigo Duterte. Zastąpiono w ten sposób prawo antyterrorystyczne z 2007 roku, które było uznawane za niewystarczające. W myśl poprzednich przepisów, za zatrzymywanie niewinnych osób groziła grzywna 500 tys. peso (ok. 10 tys. dolarów) za każdy dzień aresztu.

Ravina Shamdasani, reprezentująca Organizację Narodów Zjednoczonych, na konferencji prasowej podkreśla, że nowa legislacja wykorzystuje bardzo szeroką definicję terroryzmu, jako działania, które „mogą łamać postanowienia prawa międzynarodowego”.

„Jeśli włączymy kontekst sytuacji Filipin, gdzie wiele organizacji walczących o prawa człowieka są określane jako terrorystyczne, widać, że nowa legislacja jest bardzo niepojąca”

Raport Biura Ochrony Praw Człowieka ONZ przedstawił nowe prawo jako niosące ryzyko „erozji m.in. ochrony konstytucyjnej praw człowieka i obywatela (na Filipinach)”.

Legislacja spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem zarówno ze strony opozycji, jak i organizacji praw człowieka. Największe miasta Filipin zarejestrowały falę protestów ulicznych oraz demonstracji.

Wiceprezydent Leni Robredo obawia się ograniczeń wolności słowa, ze względu na fakt, że prawo będzie stać po stronie „osób, które nie mają skrupułów przed wykorzystywaniem technik dezinformacyjnych, fabrykowania dowodów i znajdywania najmniejszych pretekstów by uciszać słowa krytyki”.

Sekretarz Bezpieczeństwa Delfin Lorenzana podkreśla, że legislacja wprowadza odpowiadające przewinieniom kary i nie będzie wykorzystywana przeciwko opozycji.  Rzecznik prezydenta Duterte wskazuje na konieczność rozszerzenia prawa antyterrorystycznego ze względu na niedawne incydenty walk z islamskimi bojówkami.

Siły Państwa Islamskiego od lat są odpowiedzialne za porwania, bombardowania i zabójstwa w regionie. W 2017 roku na południu kraju miasto Marawi stanęło w obliczu walk z oddziałami Państwa Islamskiego. Oblężenie miasta skończyło się po 5 miesiącach, podczas których zarejestrowano ponad tysiąc ofiar śmiertelnych.

Nowa legislacja została wprowadzona wraz z poważnymi decyzjami dotyczącymi obecności wojsk Stanów Zjednoczonych na Filipinach. W sierpniu 2020 roku porozumienie z Waszyngtonem miało wygasnąć, ale 3 czerwca Sekretarz Spraw Zagranicznych Teodoro Locsin przekazał prasie, że Filipiny zdecydowały się nie pozbywać stacjonujących zagranicznych oddziałów ze względu na „wzrost napięcia w regionie”.

11 lutego 2020 roku Duterte ogłosił, że chciał zerwać porozumienie ze względu na unieważnienie amerykańskiej wizy senatora Filipin, który był zaangażowany w słynną walkę z narkotykami w kraju. Oficjalny powód decyzji był argumentowany potrzebą dywersyfikacji relacji w regionie.

Jak podaje ONZ, walka z narkotykami na Filipinach, która rozpoczęła się w 2016 roku, mogła doprowadzić do śmierci dziesiątek tysięcy osób. Policja, która nie potrzebuje do tego nakazu aresztowania ani przeszukiwania, regularnie przeprowadza akcje poszukiwawcze.

Oficjalne rządowe dane Filipin wymieniają śmierć 8 663 osób w wyniku walki ze środowiskiem narkotykowym, ale specjaliści są zdania, że rzeczywiste liczby mogą być kilkukrotnie większe. Pomimo tego do tej pory zarejestrowano tylko jeden przypadek skazania funkcjonariuszy za zabójstwo, kiedy w 2017 roku wyciekło nagranie trzech policjantów odpowiedzialnych za śmierć Kiana delos Santos, siedemnastoletniego ucznia w Manili.

Raport ONZ wskazuje na związek wojny narkotykowej z liczbą 16 335 spraw o zabójstwo w stanie dochodzenia, które rząd Filipin zarejestrował w 2017 roku. W raporcie zawarto także informację, że przynajmniej 248 aktywistów, prawników, dziennikarzy i przedstawicieli związków zawodowych zostało zamordowanych na Filipinach w okresie od 2015 do 2019 roku.

Filipiny zmagają się także z niepokojami społecznymi w związku z pandemią Covid-19. 6 czerwca oficjalne statystyki rządowe wymieniły 714 nowych przypadków zakażeń. Łącznie na Filipinach zarejestrowano do tej pory 21 340 chorych i 994 ofiar śmiertelnych.

 

PODZIEL SIĘ
mm
Absolwentka studiów dalekowschodnich Uniwersytetu Jagiellońskiego i Nagoya University of Foreign Studies. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here