Wzrost napięcia na linii Pakistan-Indie. Zaginięcie dwóch hinduskich pracowników

2363

Dwóch pracujących w Wysokiej Komisji w Islamabadzie Hindusów zaginęło w poniedziałek 15 czerwca. Specjaliści są zdania, że zostali porwani przez pakistańskie służby w ramach akcji odwetowej. 12 czerwca dwie osoby zostały zatrzymane w regionie Kaszmiru i oskarżone przez Pakistan o szpiegostwo.

12 czerwca, po aresztowaniu dwóch osób podejrzanych o szpiegostwo w spornym regionie Gilgit-Baltistan, pakistańskie media wypuściły ich nagranie, gdzie w opaskach na oczach przyznają, że zostali zmuszeni do wkroczenia na terytorium kraju przez wojska Armii Terytorialnej. Część indyjskich mediów, w tym „Times of India”, wskazuje, że aresztowani Hindusi podejrzani o szpiegostwo to „terroryści separatystycznego ugrupowania Hizbul Mujahideen”.

Ministerstwa Spraw Zagranicznych Pakistanu oraz władze w New Delhi otrzymały informację o zaginięciu 2 pracowników placówki w Islamabadzie 15 czerwca. Przesłanki o możliwej akcji odwetowej płyną ze względu na to, że w maju policja Delhi zatrzymała trzech pracowników Wysokiej Komisji i oskarżyła ich o próby przechwycenia klasyfikowanych informacji związanych z bezpieczeństwem i ruchami wojsk. 31 maja dwóch z nich zostało wydalonych z kraju.

Region Gilgit-Baltistan, wcześniej znany jako Obszary Północne, znajduje się w Kaszmirze na północ od rzeki Indus. Kaszmir pozostaje obszarem spornym między Indiami a Pakistanem od czasu uzyskania niepodległości przez oba kraje w 1947 roku. Na mocy indyjskiego art. 370 Kaszmir uzyskał autonomię, flagę, własną ustawę zasadniczą oraz niezależność z wyłączeniem spraw zagranicznych i związanych z bezpieczeństwem. Kaszmir pozostaje także jedynym regionem Indii, w którym muzułmanie stanowią 60% większość.

5 sierpnia 2019 roku Indie odebrały Kaszmirowi przywileje, co zostało poprzedzone zawieszeniem pracy mediów, wprowadzeniem zakazu zgromadzeń oraz wysłaniem na miejsce zwiększonej ilości sił militarnych. Pakistan określił decyzję jako „nielegalną” i obiecał wykorzystać „wszystkie możliwe opcje” żeby jej zapobiec.

Systematyczne dozbrajanie Indii i Pakistanu nasiliło się po 5 sierpnia 2019 roku. W lutym 2020 roku pakistańska armia opublikowała nagranie rakiety Ra-ad, która może przenosić ładunki jądrowe i ma zasięg 600 km. Testy nowego uzbrojenia zbiegły się w czasie z wizytą Donalda Trumpa w Indiach. Prognozowana jest dalsza eskalacja konfliktu w nadchodzących miesiącach, określana „krwawym latem”. Obydwa kraje dysponują arsenałem nuklearnym.

Jammu Kashmir Coalition of Civil Society (JKCCS), lokalna organizacja walk o prawa człowieka z Srinagaru, stolicy Kaszmiru, podaje, że w 2019 roku w regionie zginęło 80 cywilów, 159 żołnierzy i 129 indyjskich pracowników bezpieczeństwa. Oficjalne stanowisko Indii w tej sprawie zaprzecza ofiarom śmiertelnym w czasie od sierpnia do końca grudnia.
Zgodnie z danymi JKCCS w latach 1990-2017 odnotowano 432 przypadki tortur ze strony rządu Indii. 70% ofiar było cywilami. W 2019 roku zarejestrowano także 87 strzelanin pomiędzy wojskami Indii a oddziałami Pakistanu.

Wzrost napięcia występuje wraz z dynamicznie pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną obydwu krajów. 14 czerwca rząd Pakistanu przedstawił prognozę szczytu zakażeń sięgającą miliona przypadków. Obecnie kraj walczy z 140 tysiącami zachorowań. Indie, które zmagają się z załamaniem gospodarki i służby zdrowia, zarejestrowały 330 tys. chorych i 10 tys. przypadków śmiertelnych.

PODZIEL SIĘ
mm
Absolwentka studiów dalekowschodnich Uniwersytetu Jagiellońskiego i Nagoya University of Foreign Studies. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here