ZEA – pierwsza arabska misja międzyplanetarna

399

20 lipca 2020 roku sonda Al-Amal („Nadzieja”) wystartowała z japońskiego centrum na wyspie Tanegashima w stronę Marsa. Zjednoczone Emiraty Arabskie zostały pierwszym krajem, który prowadzi misję międzyplanetarną w świecie arabskim. 

Rakieta typu H-IIA ma dotrzeć do Marsa za 7 miesięcy. Osiągnięcie celu ma zbiec się w czasie z 50. rocznicą zjednoczenia Emiratów w lutym 2021 roku.

Sonda wystartowała o 23.58 polskiego czasu przy wsparciu Mitsubishi Heavy Industries Ltd. Jej głównym zadaniem przez nadchodzące 2 lata będą badania nad zmianami temperatury w atmosferze Marsa.

Sarah Al-Amiri, minister stojąca na czele misji marsjańskiej, przekazała prasie, że oglądanie startu sondy wywołało w niej „uczucia nie do opisania”.

W październiku Ziemia i Mars znajdą się w stosunkowo bliskiej odległości 62 mln kilometrów. Sprzyjające warunki do wystrzeliwania rakiet zostały wykorzystane także przez Chiny oraz Stany Zjednoczone, których Tianwen-1 i Mars 2020 już są w drodze na planetę. Misja sondy „Nadzieja” nie ma na celu lądowania na powierzchni, ale trwające rok marsjański (687 dni) orbitowanie wokół ziemskiego sąsiada.

ZEA rozpoczęły przygotowania do misji kosmicznej w 2014 roku. Do tej pory doprowadziły do wystrzelenia dziewięciu satelitów. W planach znajduje się kolejne osiem. We wrześniu 2019 roku pierwszy mieszkaniec Emiratów, Hazza Al Mansouri, trafił na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Na rządowym Twitterze ZEA pojawił się wpis porównujący start rakiety do złotego wieku odkryć arabskiego świata. Podkreślono, że to symbol „dumy, nadziei i pokoju w regionie arabskim”. Podziękowano także japońskiemu partnerowi za współpracę w okresie pandemii koronawirusa.

Mitsubishi współpracowało już wcześniej z krajami takimi jak Korea Południowa i Kanada przy wystrzeliwaniu rakiet i sond. Ostatni projekt wykonywany z ZEA miał miejsce w 2018 roku.

Obecny projekt ma na celu zbieranie danych potrzebnych do przygotowania się do kolonizacji Marsa, którą ZEA zaplanowało na 2117 rok. Planowane jest także powstanie „miasteczka” w pobliżu Dubaju, w którym będzie można prowadzić symulacje warunków panujących na planecie. Ministerstwo Zdrowia ZEA ogłosiło także w 2017 roku plany stworzenia Emirackiego Szpitala Kosmicznego, pierwszej placówki międzyplanetarnej tego typu, która będzie wykorzystywać nanotechnologię i sztuczną inteligencję w leczeniu astronautów.

Próby wysyłania rakiet i sond na powierzchnię Marsa są prowadzone od lat 60-tych ub. wieku, głównie przez Stany Zjednoczone. Jednym z najbardziej spektakularnych odkryć było potwierdzenie, że kiedyś na planecie płynęła woda, co jest koniecznym warunkiem do poszukiwania śladów życia.

 

PODZIEL SIĘ
mm
Specjalistka w sprawach Japonii i Korei związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here