Kim Dzong Un – Historia dyktatora

2468

Żaden północnokoreański dyktator nie doczekał się tylu książek, co obecnie panujący Kim Dzong-Un. Nie tak dawno Wydawnictwo W.A.B. wydało książkę pt. Kim Dzong Un – Historia dyktatora autorki Jung H. Pak. Książka pierwotnie ukazała się 28 kwietnia 2020 r. pt. Becoming Kim Jong Un: A Former CIA Officer’s Insights into North Korea’s Enigmatic Young Dictator. Powyższa pozycja przeszła wręcz niezauważalnie, a okazuje się być dobrym opracowaniem ostatnich wydarzeń na Półwyspie Koreańskim.

Trudne pytania

Jak to się stało, że państwo wielkości mniej więcej stanu Mississippi albo Pensylwanii czy też połowy Wlk. Brytanii, położone ok 11 000 tys. km od Waszyngtonu, miałoby skupiać na sobie obawy o geopolityczną stabilność i stać się głównym, źródłem napięć w Azji Północno-Wschodniej? Czy Kim Dzong-Un fundamentalnie różni się od swojego dziadka i ojca, którym zależało na izolacji kraju? Kim jest tzw. banda siedmiu? Jakie były ulubione filmy Kim Dzong Ila? Czym jest Pjonghattan? Jak rozwija się turystyka w KRL-D? Przed jakimi wyzwaniami stoi obecnie Korea Północna? Na te i inne pytania Jung H. Pak stara się udzielić odpowiedzi.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że autorka jest starszą wykładowczynią i przewodniczącą Fundacji SK-Korea w Brookings Institution. W swojej pracy skupia się na wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem narodowym, przed którymi stoją USA i Azja Wschodnia. Specjalizuje się w Korei Północnej oraz zajmuje się także stosunkami pomiędzy USA a Koreą Południową oraz dynamiką geopolityczną Azji Północno-Wschodniej. Wobec tego głos o Korei Północnej zabiera osoba, która orientuje się w regionie i nie ucieka przed trudnymi kwestiami, takimi jak zagrożenie bronią atomową czy międzynarodowy terroryzm.

„Korea Północna jest jak kostka Rubika”

„To koniec Korei Północnej, jaką znamy” mieli grzmieć niektórzy analitycy do spraw Azji, gdy zmarł Kim Dzong-il, a jego następcę wyśmiewano i lekceważono. Jednak Kim Dzong-Un okazał się na tyle przebiegłym politykiem, że nie tylko rozbudował arsenał nuklearny i rakietowy, ale również podniósł poziom życia swoich obywateli (aczkolwiek nadal nie jest to poziom satysfakcjonujący). Autorka słusznie stwierdza, że nawet dla CIA zdobycie jakichkolwiek, wiarygodnych informacji jest bardzo trudnym zadaniem. W dodatku nie tylko wspomniana broń atomowa czy arsenał rakietowy stanowi zagrożenie dla świata. Jung H. Pak wskazuje na rosnące możliwości cybernetyczne reżimu i przedstawia kilka interesujących dla czytelnika faktów. W związku z powyższym twierdzenie, że Korea Północna jest zacofana i daleko w tyle za innymi państwami wydaje się być już nieprawdziwe.

Książka składa się z 15 rozdziałów, które dotyczą różnych zagadnień – począwszy od narodzin Kim Ir Sena po objęcie władzy przez jego wnuka, a na Donaldzie Trumpie skończywszy. Dzięki temu czytelnik zrozumie panującą sytuację na Półwyspie Koreańskim oraz zapozna się z najnowszymi faktami dotyczącymi dynastii Kimów. Ogromną zaletą niniejszej pozycji jest bibliografia, gdzie każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Ponadto autorka w swojej książce wnikliwie przedstawia również upadek Jang Song Taek’a, który był wujkiem dla Kim Dzong-Una i chciał zreformować KRL-D na wzór Chińskiej Republiki Ludowej. Przedstawia możliwe powody wydania rozkazu zamordowania Kim Dzong Nama – przyrodniego brata obecnego dyktatora (do dnia dzisiejszego narodziło się wiele teorii spiskowych na ten temat). Nie zabrakło także cytowanych wypowiedzi takich postaci jak słynny kucharz Kenji Fujimoto czy Denis Rodman. Ich wspomnienia mogą zaciekawić czytelnika oraz rzucić światło na pewne rzeczy, np. ile dzieci ma obecny władca Korei Północnej? Czy Kim zaprzyjaźnił się z którymś z nich?

***

Podsumowując, Jung H. Pak porusza wiele wątków, które tworzą spójny obraz sylwetki dyktatora KRL-D. W przystępny sposób dla czytelnika przedstawia historię północnokoreańskiego reżimu, łącznie z kryzysem jądrowym. Ukazuje aspiracje, poglądy oraz tożsamość młodego dyktatora, jak również jego prawdopodobne zapatrywania na miejsce jego kraju na świecie. Niniejsza książka jest zarówno dla osób, które interesują się Koreą Północną, jak i dla tych którzy dopiero swoją przygodę z „zamkniętym królestwem” rozpoczynają.

PODZIEL SIĘ
Absolwent studiów magisterskich na kierunku Historia, Studia Azjatyckie i licencjackich na kierunku Stosunki Międzynarodowe (specjalizacja: dyplomacja współczesna) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Główne obszary zainteresowań: polityka USA wobec Półwyspu Koreańskiego, polityka zagraniczna państw koreańskich, stosunki polityczno-gospodarcze pomiędzy ChRL a KRL-D. Obecnie pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here