pulsie Azji Południowej

Idea projektu

Żyjemy w świecie Nowej Azji. Przez ostatnie ćwierćwiecze krajobraz społeczny, gospodarczy i polityczny od Izraela po Japonię diametralnie się zmienił. Dubaj, Kuala Lumpur i Szanghaj stały się istotnymi centrami finansowymi. W Dżakarcie, Bangkoku i Hanoi wyrosły drapacze chmur. Nowe centra rozwoju wysokich technologii powstały w Shenzhen, Tajpej i Seulu.  W Indiach, Chinach i na Filipinach do władzy doszli charyzmatyczni liderzy, którzy rządzą swoimi państwami bez oglądania się na świat zachodni. Do tego dochodzą zjawiska negatywne: wojny, terroryzm, napięcia etniczne. Zrozumienie współczesnej Azji jest trudniejsze niż kiedykolwiek.

Żyjemy również w świecie, w którym coraz trudniej jest uzyskać rzetelne informacje. Każde wydarzenie może być opisane w tak różny sposób, że trudno jest oddzielić fakty od interpretacji, interpretacje od opinii, a opinie od stanowiska politycznego. Częściowo przyczyniły się do tego zmiany technologicznie, częściowo zmiany kulturowe. Nikt nie może zaprzeczyć, że środowisko medialne w ciągu ostatnich kilku lat przeszło rewolucję.

Naprzeciw temu wyzwaniu wychodzi portal Puls Azji. Założyła go grupa pasjonatów – wykładowców, absolwentów i studentów – związanych z Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wierzymy, że w Polsce potrzebna jest szersza debata dotycząca spraw azjatyckich, które pośrednio lub bezpośrednio wpływają na nasze życie. Dlatego chcemy dostarczać wiarygodnych informacji w skondensowanej, przystępnej dla każdego formie. Pragniemy także przedstawiać krótkie analizy, które będą wyjaśniały zawiłe i niezrozumiałe zjawiska z zakresu kultury, gospodarki i polityki całego obszaru azjatyckiego oraz Afryki Północnej.

Gwarancją rzetelności portalu jest zaangażowane środowiska skupionego wokół największego ośrodka studiów azjatyckich w Polsce – Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ i współpraca z firmą East Analytics, specjalizującą się w doradztwie biznesowym. W ten sposób zamierzamy realizować partnerstwo nauki z gospodarką. Wielu z nas pracowało, studiowało lub mieszkało w różnych państwach azjatyckich. Łączy nas zamiłowanie do poszerzenia wiedzy na temat największego i najbardziej zróżnicowanego kontynentu świata. Naszym hobby jest dzielenie się tą wiedzą.

Związki z Uniwersytetem Jagiellońskim nie oznaczają, że jesteśmy zamknięci na współpracę. Wręcz przeciwnie – zapraszamy każdą osobę i instytucję, która razem z nami chciałaby wnieść intelektualny wkład w debatę o sprawach azjatyckich. Razem możemy sprawić, że Azja będzie bardziej zrozumiała dla każdego.