Japoński rynek odnotowuje powrót inflacji

1887

Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Japonii, inflacja liczona rok do roku była w styczniu wyższa o 0.1%. Wpływ miały na to zmiany w cenach energii i ropy. Jak podaje Financial Times, w porównaniu do 2016 r. koszt benzyny wzrósł o 9.2%. Japan Times przywołuje z kolei wypowiedź Maiko Noguchi, ekonomistki jednego z największych banków inwestycyjnych w kraju, która przewiduje, że „ceny konsumenckie będą wzrastać dzięki ropie i słabemu jenowi”.

Spadek wartości jena jest także związany z niedawną zmianą prezydenta w Stanach Zjednoczonych.

W Japonii oczekuje się dalszego wzrostu cen, co powinno wywrzeć pozytywny wpływ na rozwój firm. Zgodnie z prognozami Banku Japońskiego, w 2019 r. inflacja wyniesie 2% i stanie się to 4 lata później niż pierwotnie planowano.

Wraz z objęciem stanowiska premiera przez Shinzo Abe w 2012 r., ogłoszono strategię gospodarczą, mającą przyspieszyć wzrost inflacyjny, tzw. Abenomikę. Zakładała m.in. luźną politykę monetarną oraz reformy strukturalne rynku. To spowodowało silne osłabienie waluty krajowej i zwiększenie konkurencyjności eksportu, co przyczyniło się jednak do zmniejszenia realnych dochodów gospodarstw domowych i pogłębienia spadku cen.

Walka z deflacją oraz skutkami ekonomicznymi, związanymi z problemem starzejącego się społeczeństwa, tj. malejącej liczby osób zdolnych do pracy, to jedne z najważniejszych kwestii związanych ze współczesną japońską gospodarką.

(ap)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here