Po targach IDEX 2017 w Abu Dhabi: Czesi i Rosjanie aktywni na rynkach bliskowschodnich

1453

Od 19 do 23 lutego trwały targi IDEX 2017, które składały się z części wystawowej, konferencyjnej oraz pokazu lotniczego. Była to trzynasta edycja wydarzenia wyznaczającego trendy w sektorze obronności w regionie.

Targi zebrały wystawców z 1250 firm zbrojeniowych z całego świata, w tym takich gigantów jak niemiecki Rheinmetall czy amerykański Lockheed Martin i Northrop Grumman. Polskim akcentem była obecność Grupa WB, twórca dronów bojowych, wykorzystywanych przez armie kilku państw zarówno z Europy jak i Bliskiego Wschodu oraz Radmor S.A. – producenta systemów łączności.

Targi zaowocowały między innymi podpisaniem umowy pomiędzy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz Rosją, na temat współpracy przemysłów zbrojeniowych obu państw. Ich celem miałoby być powstanie myśliwca piątej generacji. Armia ZEA zamówiła także pociski przeciwpancerne dla wojsk lądowych.

Targi były okazją do pokazu siły wciąż rozwijającego się emirackiego przemysłu zbrojeniowego. Podpisano kontrakt na dostawę 1750 pojazdów pancernych Nimr dla armii ZEA. Pojazdy te produkowane są przez lokalną firmę NIMR Automotive, a część ich podzespołów wytwarzana jest w Czechach. Na targach podpisano także umowę o strategicznym partnerstwie pomiędzy NIMR Automotive i czeską firmą VOP CZ. Umowa przewiduje, że czeska spółka zajmie się sprzedażą i produkcją pojazdów militarnych NIMR na rynki krajów Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Polski, Słowacji i Węgier.

Sukcesy firmy NIMR na targach IDEX 2017 pokazują, że niektóre państwa regionu Zatoki Perskiej rozbudowują skutecznie swój przemysł zbrojeniowy. Po latach występowania niemal jedynie w roli klientów na uzbrojenie kraje te stają się także producentami nowoczesnych wyrobów i same poszukują szans na ich eksport. Także do Europy Środkowej.

fs, łf

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here