Chiny: spadek liczby ataków terrorystycznych

1819

25Jak donosi Reuters, dzięki zastosowaniu nowych środków bezpieczeństwa, w Chinach spadła liczba ataków terrorystycznych. Ryzyko kolejnych incydentów nadal pozostaje jednak na wysokim poziomie.

Według danych o ogólnonarodowym bezpieczeństwie publicznym, przedstawionych w poniedziałek przez Instytut Prawa Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, spadła liczba ataków terrorystycznych. Nie zostały jednak podane dokładne dane liczbowe.

Zdaniem Huang Fang, która prowadziła te badania, do poprawienia walki z terroryzmem przyczyniło się pierwsze obszerne Prawo Antyterrorystyczne, które zaczęło obowiązywać w Chinach 1 stycznia zeszłego roku.

Jednak, jak wskazuje Li Wei, ekspert ds. antyterroryzmu Chińskiego Instytutu Współczesnych Relacji Międzynarodowych, pomimo spadku liczby ataków w przeciągu ostatnich lat, sytuacja wcale się nie poprawiła.

– „Ludzie powinni zdać sobie sprawę, że wiele z zamachów zostało udaremnionych na etapie ich planowania. Nie zauważyliśmy znaczącego spadku liczby planowanych zamachów” – mówi.

Raport opublikowany w poniedziałek ostrzega, że sytuacja może stać się o wiele poważniejsza ze względu na zagraniczne grupy terrorystów. Mają one coraz większe wpływy w Chinach, a ich związki z lokalnymi organizacjami pogłębiają się.

Dodatkowo, Chiny muszą zwrócić większą uwagę na szerzącą się w internecie i mediach społecznościowych propagandę terroryzmu, wskazuje Li. Jak dodaje, akty te powinny być traktowane jako rodzaj przemocy i groźby, ponieważ treści te docierają w głównej mierze do młodych ludzi, których łatwo nakłonić do ich wykonania.

Odwołując się do poniedziałkowego raportu, większość podejrzanych lub zatrzymanych w Chinach terrorystów urodziła się w latach 1980-1990. Co więcej, wiele komórek terrorystycznych formuje się między członkami rodziny.

(sz)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here