Polskie roboty w Indonezji i Korei Południowej

3080

Roboty PIAP Gryf odnoszą sukcesy na rynkach azjatyckich. W ostatnich miesiącach Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów zrealizował kolejne dostawy robotów dla Indonezji i Korei Południowej. Sukces eksportowy PIAP ma miejsce w sektorze rynku robotów o obiecujących perspektywach wzrostu.

Roboty PIAP Gryf są mobilnymi robotami inspekcyjnymi. Mają masę 24 kg i poruszają się wykorzystując układ jezdny złożony z czterech kół i czterech gąsienic. Wykorzystywane są przede wszystkim w warunkach zagrożenia np. skażeniami bądź środkami wybuchowymi. Roboty Gryf prowadzą w takich warunkach rozpoznanie i neutralizują odnalezione zagrożenia.

Roboty Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów użytkowane są przez siły bezpieczeństwa i armie kilkunastu państw świata. W ostatnich miesiącach dostarczono kolejne egzemplarze robotów do odbiorców w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Nie jest to początek współpracy z odbiorcami indonezyjskimi i koreańskimi. Roboty PIAP użytkowane są w Indonezji od 2013 roku, a w Republice Korei od 2015 roku. Uwagi przekazywane producentowi przez azjatyckich użytkowników zostały wykorzystane do wprowadzenia modyfikacji w konstrukcji: roboty dla armii indonezyjskiej mogą np.: wykorzystywać urządzenie do zamrażania podejrzanych ładunków ciekłym azotem. Natomiast roboty zamówione przez armię koreańską wyposażone zostały w całą gamę dodatkowych narzędzi – od strzelby pirotechnicznej, przez wkrętarkę, po narzędzie do przebijania opon.

Szacuje się, że rynek naziemnych robotów mobilnych (określanych też mianem UGV – Unmanned Ground Vechicle) w najbliższych latach będzie się dynamicznie rozwijał. Obecnie ma on wartość około 1,5 miliarda dolarów, a do 2021 roku ma osiągnąć wartość 2,63 miliarda dolarów. Głównymi graczami na rynku są zarówno firmy wyspecjalizowane w cywilnych zastosowaniach robotów, jak amerykańska iRobot, jak i przedsiębiorstwa rynku militarnego – zarówno średniej wielkości – jak brytyjskie QinetiQ Group i Cobham, jak i giganci tego sektora: General Dynamics, Lockheed Martin, Northrop Grumman. W segmencie UGV panuje więc dość silna konkurencja, jednak z uwagi na innowacyjność tego rynku, bariery wejścia dla mniejszych graczy są stosunkowo niskie – na rynku tym konkurują również przedsiębiorstwa z Francji, Izraela, Indii, Brazylii i Kanady.

Prognozy trendów na rynku UGV wskazują na wzrost dynamiki sprzedaży w kategoriach cięższych robotów. To właśnie większe roboty do zastosowań takich jak: ewakuacja rannych, dostarczanie zaopatrzenia w obszary zagrożone i patrolowanie będą w najbliższych latach zamawiane przez wiodące siły zbrojne.

(ŁF)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here