Japonia na drodze ku legalizacji związków osób homoseksualnych

3354

Władze Sapporo przyznały, że planują oficjalnie uznać związki między gejami, lesbijkami, osobami biseksualnymi oraz transgenderycznymi od czerwca, zostając w ten sposób pierwszym dużym miastem, które to uczyniło.

Początkowym planowanym terminem legislacji był kwiecień, jednak zdecydowano się go przesunąć i najpierw przeprowadzić promocję nowego prawa wśród mieszkańców. Decyzja została ogłoszona podczas zgromadzenia rady miejskiej.

Zgodnie z przekazanymi przez miasto informacjami, około 1500 osób wyraziło swoje poparcie dla sprawy. Jednocześnie pojawiły się też głosy sprzeciwu, z których część podnosiła argument, że taka zmiana przyspieszy proces spadku dzietności w kraju.

W udostępnionym w styczniu drafcie dokumentu prawnego poinformowano, że aby móc skorzystać z nowych zasad, należy być co najmniej 20-letnim rezydentem miasta Sapporo. Po otrzymaniu tego, co zostało nazwane „ślubem partnerskim”, samorząd wyda parze pokwitowanie oraz kopię aktu ślubu.

Chociaż certyfikat nie będzie przyznawał żadnych legalnie wiążących praw, to jednak pozwoli na zostanie biorcą pieniędzy z ubezpieczenia na życie, w przypadku śmierci partnera bądź bycie beneficjentem różnorakich zniżek dla członków rodziny jak np. oferowanych w umowach telefonicznych.

„Byłam niespokojna z powodu odłożenia w czasie (wprowadzenia programu)” – przyznała 42-letnia Kumiko Kudo, która mieszka ze swoją partnerką w Sapporo – „Jednak teraz czuję ulgę, ponieważ zostało wyjaśnione, kiedy wystartuje”.

Podejmowane są starania mające na celu wyeliminowanie dyskryminacji mniejszości seksualnych, dla których uznanie w oczach społeczeństwa rośnie.

Posiadanie innej niż heteroseksualna orientacji jest w Japonii legalne, jednak nie jest pozbawione problemów. Yasuharu Hidaka przeprowadził niedawno ankietę dotyczącą znęcania się nad osobami LGBT (skrót odnosi się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transgenderycznych) w szkołach. Jej wyniki wskazują, że 58% respondentów było dręczonych, a 13.6% byłoby dręczonych, gdyby nie interwencja nauczyciela.

Próbą było 15 000 osób LGBT w wieku od lat kilkunastu do powyżej 40, gdzie 65% stanowili geje. Przedział edukacji zamykał się w przedziale od szkoły podstawowej do średniej.

„Niektórzy nauczyciele w trakcie zajęć używają dyskryminujących mniejszości seksualne komentarzy aby rozśmieszyć uczniów, jednocześnie nie zdając sobie sprawy z faktu, że osoby o takich orientacjach seksualnych znajdują się w klasie” powiedział Hidaka.

Jeśli chodzi o kwestię małżeństw między osobami tej samej płci, to prawo krajowe nie legalizuje ich, jednak niektóre miasta bądź dzielnice uznają takie związki. Pierwszym miejscem, które podjęło taką decyzję była dzielnica Shibuya w Tokio, w 2015 r. Następnym, w tym samym roku, dzielnica Setagaya. W 2016 miasta Iga, Takarazuka i stolica prefektury Okinawa – Naha, uznały prawo do małżeństw partnerskich. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z przewidywaniami, to Sapporo zostanie największym pod względem ludności miejscem w Japonii, które zaakceptowało związki między osobami tej samej płci.

(so)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here