Zakup mieszkania w Chinach staje się coraz trudniejszy

1800

Władze Hangzhou, Xiamen i Fuzhou – miast leżących na wschodnim wybrzeżu Chin – mają zamiar wprowadzić dodatkowe restrykcje prawne dotyczące zakupu mieszkań, w celu uregulowania sytuacji na rynku nieruchomości, donosi China Daily.

Od środy w mieście Hangzhou osoby nie będące w związku, w tym także rozwodnicy, mające lokalne hukou oraz posiadające co najmniej jedną posiadłość, nie będą mogły kupić nowego mieszkania w strefie miejskiej Hangzhou.

Dodatkowo nieruchomości zakupione przez przedsiębiorstwa handlowe nie będą mogły być wystawione na sprzedaż przez 3 lata od daty zakupu, zaś osoby posiadające hukou z terenów objętych powyższymi ograniczeniami do zakupu nieruchomości będą musiały przedstawić dowód potwierdzający, że mieszkały w danym miejscu przez co najmniej 2 lata.

Ponadto minimalna zaliczka na zakup drugiego mieszkania zostanie zwiększona do 60%. Ci, którzy nie posiadają żadnej nieruchomości w Hangzhou, ale mają kredyt hipoteczny, będą klasyfikowani jako osoby kupujące drugi dom.

Podobne ograniczenia zakupu nieruchomości zostały także wprowadzone w Fuzhou i Xiamen. W Fuzhou podniesiono zaliczkę na zakup drugiego mieszkania do 50%, natomiast Xiamen ogłosiło, że od środy osoby nie posiadające lokalnego hukou i nie mogące przedstawić dowodu na płacenie podatku dochodowego przez ostatnie 36 miesięcy oraz potwierdzenia opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez co najmniej 4 lata, nie będą mogły kupić nieruchomości o powierzchni mniejszej niż 180 metrów kwadratowych.

W pierwszych dwóch miesiącach 2017 roku inwestycje na rynku nieruchomości w Państwie Środka wzrosły o 8,9% w porównaniu do ubiegłego roku, uzyskując wartość ponad 985 miliardów juanów (143 miliardy dolarów), natomiast sprzedaż mieszkań wzrosła o 26% w stosunku do tego samego okresu w 2016 roku, wynosząc ponad 1 bilion juanów. Od marca dziesiątki miast tzw. drugiego rzędu, a także tych graniczących z Pekinem i Szanghajem, zaczęły wprowadzać ograniczenia dotyczące zakupu mieszkań w celu uregulowania rynku mieszkaniowego w Chinach.

(ko)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here