Już prawie 1,5 miliona katolików w ZEA

1840

„Według ostatnich danych mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest ponad 5 milionów, z czego półtora miliona to katolicy. Tylko w Dubaju jest nas prawie 300 tys.” – powiedział biskup Paul Hinder, wikariusz apostolski Arabii Południowej. 

Duchowny dodał, że ponad 30 tysięcy dzieci uczęszcza na katechezę, a w szkołach prowadzonych przez siostry zakonne uczy się ponad 21 tysięcy. W dodatku aktywnie rozwijają się duszpasterstwa parafialne.

Biskup wspomniał również o problemach z jakimi musi zmierzyć się lokalny kościół, takich jak handel kobietami, trudności z przedłużaniem wiz oraz pozwoleń pobytowych, czy opieka nad wiernymi rozproszonymi na ogromnych obszarach.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich dniem świątecznym jest piątek, dlatego msze święte są tam odprawiane nie tylko w niedziele, ale także w czwartki i piątki. Tamtejsza wspólnota wiernych jest wieloetniczna. Dużą część chrześcijan w tym kraju stanowią emigranci zarobkowi. Dlatego msze są celebrowane w różnych językach m. in. w angielskim, włoskim, niemieckim, arabskim, ale także w tamilskim, malajalam i tagalskim.

Religią państwową Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest islam, ale konstytucja gwarantuje niemuzułmanom wolność wyznania. W zeszłym roku między Watykanem, a ZEA zostało zawarte porozumienie o zniesieniu wiz. Spośród ludności Emiratów tylko ok. 19% stanowią rdzenni mieszkańcy kraju, posiadający jego obywatelstwo.

(JS)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here