Odrestaurowanie dawnej siedziby Yoshidy Shigeru

1508

Zakończono prace nad renowacją dawnej siedziby byłego premiera Japonii, Shigeru Yoshida, która stanie się częścią nowego muzeum w mieście Oiso. Jak podaje The Japan Times, w niedzielę 26 marca odbyła się uroczysta ceremonia z okazji zakończenia prac, w której udział brali przedstawiciele rządu, w tym obecny wicepremier Taro Aso, wnuk Yoshidy.

Rezydencja wymagała renowacji po tym jak spaliła się w pożarze w marcu w 2009 roku. Była używana przez Yoshidę, jednego z najdłużej urzędujących premierów Japonii, od końca wojny w 1945 do jego śmierci w 1967 roku. Nawet po przejściu na emeryturę rezydencja była miejscem spotkań Yoshidy z ważnymi politykami i biznesmenami. To właśnie tutaj w 1979 ówczesny premier Japonii Masayoshi Ohira spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Jimmy Cartere’em.

Uczestniczy niedzielnej ceremonii pozytywnie wypowiadali się o ponownym otworzeniu rezydencji. „Jest to część powojennej polityki i ma ogromne znaczenie historyczne” powiedział szef gabinetu sekretarza, Yoshihide Suga. W tej części muzeum będzie można obejrzeć telefon, który był bezpośrednio połączony z gabinetem premiera, replikę wanny w kształcie statku oraz meble używane dawniej przez Yoshidę. Z rezydencji rozciąga się wspaniały widok na zatokę Sagami oraz górę Fuji, co stanowi dodatkową atrakcję.

 

(aż)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here