Chińsko-Japońskie spotkanie dyplomatów w Tokio

1531

Wysocy rangą dyplomaci Chińscy i Japońscy w zeszły wtorek odbyli wspólne rozmowy. Spotkanie w Tokio koncentrowało się wokół możliwych odpowiedzi na zagrożenie nuklearne ze strony Północnej Korei oraz potencjalnego szczytu między premierem Japonii Shinzō Abe i chińskim przewodniczącym Xi Jinpingiem.

Wiceminister Spraw Zagranicznych Takeo Akiba spotkał się ze swym odpowiednikiem w Pekińskim rządzie – Kong Xuanyou, by omówić dalszy rozwój wzajemnych relacji w świetle ostatnich wydarzeń. Niespokojna sytuacja na Półwyspie Koreańskim oraz chęć zażegnania napięć we wspólnych stosunkach były głównymi tematami rozmów.

– Mamy nadzieję pozostawać w bliskim kontakcie, by uczynić nasze relacje bardziej stabilnymi – japoński wiceminister rozpoczął dyskusję. Kong odpowiedział, podkreślając, że oba kraje „powinny mieć większe poczucie kryzysu”, odnosząc się do narastającego niebezpieczeństwa związanego z działaniami reżimu z Pjongjangu.

Spotkanie zostało również uznane za wprowadzenie do możliwych rozmów między Abe i prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej przy okazji spotkania G20 w Hamburgu 7-8 lipca. Miało również poruszyć kwestię potencjalnej wizyty premiera Li Keqianga w Japonii oraz kwestię trójstronnego szczytu między Japonią, Koreą Południową i pekińskim rządem.

Jeden z japońskich dyplomatów poinformował o padającym w trakcie rozmów potwierdzeniu, że „Japonia i Chiny posiadają wiele wspólnych celów w radzeniu sobie z Koreą Południową”. Podkreślał również wspólne przekonanie na arenie międzynarodowej o „wielkiej odpowiedzialności chińskiego rządu, gdy chodzi o problematykę stosunków z Północą”. Zapewnił również o oczekiwaniach wobec wykorzystywania przez Pekin swego wpływu na reżim w Pjongjangu.

Takeo Akiba podkreślił, że pomimo pragnienia „podkreślenia pozytywnych aspektów” wzajemnych relacji, tokijski rząd nadal jest przekonany, że „istnieją wyzwania, z którymi musimy sobie odpowiednio poradzić”. Oba kraje tkwią w ponad dziesięcioletnim sporze o wyspy na Morzu Wschodniochińskim.

Ostatnie spotkanie Abe i Xi odbyło się podczas listopadowego szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Limie. Obie strony zgodnie oświadczyły, że powinny dołożyć jeszcze większych starań, by poprawić wspólne relacje w świetle 45-lecia wznowienia stosunków dyplomatycznych.

Wtorkowe spotkanie jest więc próbą wykorzystania symboliki tej rocznicy do sformułowania jasnego przekazu: wzajemne relacje obu krajów mają się dobrze. Samo planowane spotkanie w Hamburgu może zostać odebrane jako krok w dobrą stronę. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę ostatnie wypowiedzi chińskiej rzecznik prasowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Hua Chunying.  

(rz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here