Rezolucja ONZ w sprawie Syrii: weto Rosji, wstrzymanie się Chin

2023

W środę Federacja Rosyjska zagłosowała przeciwko rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, potępiającej użycie broni chemicznej w Syrii. Stało się tak pomimo wcześniejszej deklaracji Ministra SZ Rosji, Siergieja Ławrowa, który wezwał do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie ataku w miejscowości Chan Szejhun.

Zawetowany projekt rezolucji, zgłoszony został pod obrady Rady Bezpieczeństwa ONZ przez przedstawicieli Francji, USA i Wielkiej Brytanii. Wzywał on do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie ataku z 4 kwietnia i postulował osądzenie winnych użycia broni chemicznej. Projekt rezolucji zobowiązywał rząd syryjski do udostępnienia danych o lotach bojowych prowadzonych tego dnia oraz do umożliwienia prac komisji śledczej na terenach kontrolowanych przez Damaszek.

Rozkład głosów w środowym głosowaniu pokazuje na rosnącą izolację Rosji w kwestii syryjskiej. Chiny, które w poprzednich głosowaniach rezolucji dotyczących Syrii popierały stanowisko rosyjskie, tym razem zdecydowały o wstrzymaniu się od głosu i nie wykorzystaniu swojego prawa weta. Także wśród niestałych członków Rady Bezpieczeństwa nastąpiło przesunięcie – Egipt, który we wcześniejszych głosowaniach zachowywał postawę neutralną, tym razem zagłosował za rezolucją. Ostatecznie, rezolucji oprócz Rosji sprzeciwiła się także Boliwia. Natomiast wśród państw wstrzymujących się od głosu prócz Chin znalazły się także Etiopia i Kazachstan.

Neutralna postawa Chin w środowym głosowaniu spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa, który określił decyzję ChRL mianem „wspaniałej”, dodając że nie jest nią zaskoczony po swoich wcześniejszych rozmowach z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here