Shinzo Abe pochwala amerykański atak w Syrii

1528

Premier Shinzo Abe okazał wsparcie dla ataku rakietowego w Syrii podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Trumpem.

Abe pochwalił Trumpa za okazywanie wsparcia sojusznikom i działanie na rzecz światowego pokoju. Zapewnił też, że protestuje przeciwko wykorzystywaniu broni chemicznej w Damaszku.

Zastępca szefa gabinetu premiera Koichi Hagiuda towarzyszył premierowi podczas danej rozmowy telefonicznej. Powiedział później reporterom, że prezydent Trump nie poruszył kwestii okoliczności ataku chemicznego, ale zapewnił, że bombardowanie było odpowiedzią na śmierć niewinnych syryjskich cywili.

Podczas 45minutowej rozmowy telefonicznej poruszono także kwestię Korei Północnej. Liderzy zgodzili się, że Japonia i Korea Południowa będą porozumiewać się w tej sprawie.
Abe potwierdził, że obserwuje działania Chin w sprawie Korei Północnej. Obydwa kraje są od wielu lat sojusznikami.

Abe i Trump odbyli także telekonferencję 6 kwietnia, dzień po tym, jak Pyongyang wystrzelił rakietę balistyczną w stronę Morza Japońskiego. Zgodzili się wtedy, że wystrzelenie pocisku było „niebezpieczną prowokacją i poważnym zagrożeniem”. Zdaniem Japan Times można interpretować tą wypowiedź jako sygnał, że US jest gotowe zaatakować Koreę Północną, jeśli zagrożenie jądrowe i rakietowe wzrośnie.

Wsparcie Shinzo Abe dla ataku rakietowego może wywołać polityczne napięcie w stosunkach z Rosją. Kreml wydał oficjalne oświadczenie, w którym podkreślił, że działania amerykańskie były „aktem agresji przeciwko niepodległemu krajowi, co stanowi pogwałcenie norm międzynarodowych”.

Zarówno Rosja, jak i Korea Północna wspierają syryjski reżim prezydenta Bashar al-Assada.

(ap)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here