Osaka pierwszym miastem w Japonii, które zgadza się na rodziny zastępcze złożone z par osób tej samej płci

1659

Osaka oficjalnie uznała prawo par osób tej samej płci do zostania rodzicami zastępczymi, stając się tym samym pierwszym miastem w Japonii, które zdecydowało się na taki krok – informują urzędnicy.

Urząd miejski formalnie uznał dwóch mężczyzn za rodziców zastępczych dla nastoletniego chłopca, którym od lutego się opiekują. Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej przyznało, iż jest to werdykt bez precedensu. Prośba o zostanie opiekunami została zaakceptowana po tym, jak grono podejmujące decyzję upewniło się, że wnioskodawcy rozumieją, jak działa system zastępczych opiekunów oraz posiadają odpowiednie środki finansowe, aby móc wychować dziecko.

W Japonii stopniowo wzrasta poparcie dla osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych) czego najlepszym dowodem jest rosnąca ilość miast, które akceptują małżeństwa osób tej samej płci na równi z zawieranymi przez pary heteroseksualne, jakiś czas temu pisaliśmy o tym na PulsieAzji. Dotychczas osoby LGBT mogły wychowywać dzieci jako rodzice zastępczy, jednak nie jako para, a jedynie jako jednostki.

„Cieszę się, że zostaliśmy rodzicami zastępczymi i zostaliśmy uznani za jedno gospodarstwo domowe, nie jedynie jako jednostki” – powiedział jeden z mężczyzn. Dodał, iż uważa za istotne, aby dziecko „miało dorosłego, który darzy je uczuciem i potwierdza swoją obecność przy nim”.  Już od dwóch miesięcy para opiekuje się dzieckiem jako rodzina zastępcza.

„Chłopiec może czuć się zmieszany, żyjąc z ludźmi, którzy nie byli przy nim, gdy był mały, ale mamy nadzieję stać się osobami, dla których jest on najważniejszy i może na nas polegać” powiedział mężczyzna.

Poprzednio, para kobiet z regionu Kanto została uznana za kwalifikującą się do zostania rodzicami zastępczymi, jednak jedynie indywidualnie. Sprawowały one opiekę nad dzieckiem po tym, jak każda z nich otrzymała prawo do tego.

W Japonii nie obowiązuje prawo, które wykluczałoby pary osób tej samej płci z grona potencjalnych rodziców zastępczych, jednak w większości przypadków ich wnioski są odrzucane.

„Liczba miejsc, które przyjmą dzieci, zwiększy się, jeśli nie tylko pary męsko-żeńskie będą mogły zostać rodzicami zastępczymi” powiedziała Megumi Fuji kierująca Rainbow Foster Care. Organizacja zajmuje się wspieraniem par homoseksualnych w ich dążeniach do zostania rodzicami zastępczymi. Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia Pracy i Opieki Społecznej na rok 2016, około 45 000 dzieci potrzebowało rodziny zastępczej, jednak jedynie 17.5% znalazło nowy dom.

(so)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here