Obcokrajowcy na maratonie w Pyongyangu

1606

9 kwietnia odbyło się najważniejsze wydarzenie turystyczne w Korei Północnej.

Maraton Mangyongdae cieszy się ogromnym światowym zainteresowaniem od 2014 r., kiedy pozwolono na udział zagranicznych amatorskich biegaczy.

W tegorocznej edycji wydarzenia można było przebiec trasę 10km, maratonu lub półmaratonu. Uczestnicy spoza Korei Północnej byli zobowiązani do wkroczenia na jej teren w zorganizowanych grupach turystycznych. Ponad 1 100 obcokrajowców wzięło udział w wyścigach.

„To było coś niesamowitego. Chciałem to zobaczyć” – powiedział 38-letni Philippe Sacher, uczestnik z Niemiec, który ukończył półmaraton.

Głównym partnerem tegorocznego maratonu była Koryo Tours, brytyjska firma z siedzibą w Pekinie, która organizuje wycieczki do KRLD od 1993 r. Wyścigi są także rejestrowane przez Międzynarodową Amatorską Federację Lekkiej Atletyki. Wraz z uczestnikami maratonu do kraju są także zaproszeni zagraniczni dziennikarze.

Tegoroczna trasa wyścigu obejmowała Plac Kim Il Sunga oraz niedawno ukończoną Ulicę Naukowców. Jej metą był Stadion Kil Il Sunga, na którym dziesiątki tysięcy obywateli KRLD dopingowało biegaczy. Wielu ustawiało się także wzdłuż ulic.

Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 1981 r. i była częścią obchodów Dnia Słońca, koreańskiego święta narodowego upamiętniającego urodziny założyciela tego kraju Kim Il Sunga.

W 2018 r. wyścig odbędzie się w niedzielę 8 kwietnia.

(ap)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here