Rolnicy z Tamil Nadu wznawiają protest w Delhi

1261

W niedzielę 23 kwietnia miał zakończyć się trwający przeszło miesiąc protest rolników z Tamil Nadu. Grupa ponad 100 poszkodowanych przez suszę demonstrantów zgromadziła się 14 marca w okolicach obserwatorium Dźantar Mantar w Delhi, domagając się reakcji na problemy dotkniętych suszą obszarów Tamil Nadu.

Zebrani skutecznie przyciągali uwagę mediów niezwykłymi sposobami protestu. Wielu z nich ubranych było tylko w bieliznę i eksponowało czaszki mające należeć do rolników, którzy po klęsce nieurodzaju spowodowanego największą od 140 lat w tym rejonie suszą, nie byli w stanie spłacić kredytów rolniczych i odebrali sobie życie. Pojawiły się również zdjęcia, na których demonstranci trzymają w zębach żywe szczury, jedzą suchą trawę lub też prezentują ogolone do połowy głowy i zarost.

Ani wizyty polityków z Tamil Nadu, ani wiceprezydenta Kongresu Rahula Gandhiego nie przyniosły żadnych rozwiązań dla rolników.

Protest miał zakończyć się kilka godzin po spotkaniu z szefem rządu Tamil Nadu, Edappadim Palaniswamim, który przedyskutował problem z rolnikami i obiecał przeprowadzenie rozmów z premierem Narendrą Modim. Lider demonstrantów, Ajjakannu [Ayyakannu], oświadczył, że jeżeli ich żądania nie zostaną spełnione, rozpoczną protest od nowa 25 maja. To oznacza, że rząd dostał miesiąc czasu na na zrealizowanie żądań: między innymi umorzenie pożyczek z państwowych banków, wprowadzenie zmian w pakiecie pomocy dla dotkniętych suszą oraz rozwiązanie problemu wyschniętego dopływu rzeki Kaweri.

We wtorek Sąd Najwyższy w Madrasie nakazał rządowi stanowemu Tamil Nadu, by ten zniósł długi wszystkich dotkniętych suszą rolników, a także wstrzymał korporacyjne banki od ściągania zadłużeń. Sąd zasugerował również, aby Rząd Centralny zaangażował się w pomoc finansową, tak by odciążyć finansowo poszkodowany stan, który do tej pory samodzielnie mierzył się z problemem.

W piątek, 25 kwietnia, w odpowiedzi na wezwanie Sądu Najwyższego o raport dotyczący podjętych kroków w celu rozwiązania problemu samobójstw rolników, rząd Tamil Nadu wydał oświadczenie, że na terenie stanu żaden rolnik nie popełnił samobójstwa, a ci, którzy poważyli się na ten krok, robili to z przyczyn osobistych, a nie w związku z suszą.

Wywołało to falę oburzenia wśród rolników, którzy nie byli usatysfakcjonowani także decyzją Sądu Najwyższego w Madrasie i zdecydowali się nie przerywać protestu. Poza zniesieniem długów z banków korporacyjnych, demonstranci domagali się również umorzenia kredytów zaciągniętych w bankach państwowych. Zdaniem Ajjakannu, „dopóki rząd Modiego, który obiecał minimalną kwotę wsparcia oraz połączenie rzek w całym kraju nie wypełni przyrzeczenia, powinien umorzyć długi rolników. Tylko w ostatnich 6 miesiącach czterystu rolników popełniło samobójstwa. Jeżeli pożyczki rolników nie zostaną umorzone, pół miliona ludzi będzie zmuszonych odebrać sobie życie”.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here