Wirtualna pielgrzymka do Mekki? Al Kaaba w technologii virtual reality

3419

Możliwość obejrzenia z bliska Al Kaaby, najświętszego miejsca islamu, mają wyłącznie muzułmanie. Aplikacja Experience Mecca umożliwia wirtualny spacer po świątyni wszystkim, którzy posiadają urządzenie w technologii VR od firmy Oculus.

Aplikacja została stworzona przez BSocial, pierwszego bliskowschodniego dewelopera oferującego aplikacje dla Oculusa. Experience Mecca pozwala odbyć wirtualny spacer symulujący muzułmańską pielgrzymkę. Dodatkowo kobiecy głos objaśnia znaczenie niektórych elementów pielgrzymki albo obiektów, które można spotkać na swojej drodze.

Aplikacja o której mowa jest darmowa i można ją znaleźć tutaj.

Experience Mecca nie może być jednak przez muzułmanów rozpatrywana jako zamiennik hadżu – pielgrzymki do Mekki, którą każdy wyznawca islamu musi odbyć co najmniej raz w życiu. Ehab Fares, prezes BSocial, mówi o swojej aplikacji że „celem jest doświadczenie duchowej podróży” lecz „nie oznacza to, że ją zastąpi”. Fares ma nadzieję, że aplikacja pozwoli nie-muzułmanom nieco lepiej zapoznać się z islamem, ale również muzułmanie odważniej zaczną wyruszać na pielgrzymkę.

Experience Mecca zostało wypuszczone na rynek w kwietniu 2016 roku. I choć poziomowi wizualnemu aplikacji daleko do czołowych pozycji elektronicznej rozrywki, aplikację pobrano już ponad 165 tysięcy razy.

Twórcy Experience Mecca zajmują się obecnie tworzeniem kolejnej aplikacji związanej z tematyką islamu. Experience Quran projektowane jest z myślą o młodszych muzułmanach i ma się ukazać pod koniec czerwca.

MSZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here