Perspektywy zawodowe dla obcokrajowców w Szanghaju

2861

Obcokrajowcy starający się o pracę w Szanghaju mogą liczyć na coraz lepsze warunki, zarówno finansowe, jak i prawne. Rząd chiński zachęca lokalne firmy do tworzenia udogodnień dla zagranicznych pracowników, w celu przyciągnięcia większej ilości specjalistów zza granicy. W życie weszły także przepisy ułatwiające podjęcie pracy w największym mieście Państwa Środka, donosi China Daily.

Od tego roku studenci, którzy ukończyli studia licencjackie lub wyższe, mogą ubiegać się o pracę w Krajowej Strefie Innowacji Szanghaj-Zhangjiang i Szanghajskiej Strefie Wolnego Handlu (FTZ) bezpośrednio po ukończeniu studiów. Wcześniej obcokrajowcy potrzebowali dwóch lat doświadczenia zawodowego, by rozpocząć pracę.

Dodatkowo w Strefie Wolnego Handlu organizowane są targi pracy, które przyciągnęły 39 firm oferujących 269 miejsc pracy. Większość znajdujących się tam pracodawców twierdzi, że ​​jest w stanie zaoferować zagranicznym specjalistom wynagrodzenie od 10 do 20% wyższe niż w przypadku chińskich absolwentów.

Nie dla wszystkich jest to jednak najważniejszy argument, przemawiający za pracą w Szanghaju. Ian Soder, amerykański absolwent nauk humanistycznych z Uniwersytetu Nowojorskiego w Szanghaju, powiedział, że praca z miesięcznym wynagrodzeniem wynoszącym około 20 000 juanów (2899 dolarów) wystarczy, aby przekonać go do pobytu w Szanghaju, mimo że szukając pracy w Nowym Jorku, oczekiwałby rocznych zarobków powyżej 50 000 dolarów.

– „Uważam, że w Szanghaju mam lepsze perspektywy rozwoju kariery, dlatego też mógłbym rozważyć niższe wynagrodzenie początkowe” – powiedział.

Podobnie twierdzi Mahdi Gharibavi, będący doktorantem studiów irańskich na East China University of Science and Technology. Pomimo tego, że wciąż został mu rok do ukończenia studiów, był szczęśliwy, widząc wiele możliwości zatrudnienia w Szanghaju.

– „Studia magisterskie ukończyłem we Włoszech, jednak perspektywy zawodowe w Europie są dalekie od tych, które mam w Chinach” – powiedział.

Ding Yifan, rekruter pracujący w branży turystycznej dla globalnej firmy Agoda, w ciągu pierwszej godziny pobytu na targach otrzymał 20 wniosków o pracę. Jak twierdzi, ​​absolwenci pochodzący zza granicy są idealnymi kandydatami do pracy w Biurze Obsługi Klienta w jego firmie.

W Szanghaju mieszka obecnie 170 000 zagranicznych stałych rezydentów. Polityka zatrudniana obcokrajowców ulepszana jest między innymi poprzez takie działania, jak usprawnianie aplikacji o chińskie „zielone karty”, pozwalające na stałe zamieszkanie cudzoziemcom, czy też zachęcanie dużych firm i parków przemysłowych do budowania dodatkowych mieszkań dla zagranicznych pracowników.

Podobne polityki zostały wdrożone w miastach należących do prowincji Zhejiang i Jiangsu, leżących we wschodnich Chinach.

(ko)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here