Podsumowanie wizyty Beaty Szydło w Pekinie

2974

W dniach 12-15 maja pani premier Beata Szydło odbyła szereg spotkań podczas swojego pobytu w Pekinie. Bezpośrednim powodem wizyty w Chinach było Forum Pasa i Szlaku, chińskiej inicjatywy wzmocnienia współpracy gospodarczej w Eurazji i Wschodniej Afryce. Przy okazji podpisano kilka dokumentów przez przedstawicieli Polski i Chin. Prezentujemy kompleksowe zestawienie informacji dotyczących tej wizyty.

Bilateralne spotkania Beaty Szydło z przywódcami Chin

W piątek (12.05) premier Beata Szydło odbyła spotkania z dwoma najważniejszymi przywódcami w Chinach przewodniczącym Chin i zarazem sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin Xi Jinpingiem oraz premierem Li Keqiangiem.

Dominującym tematem rozmów z Xi Jinpingiem i Li Keqiangiem była współpraca gospodarcza, przede wszystkim wzrost wymiany handlowej oraz zniesienie pozataryfowych barier dostępu polskich produktów na rynek chiński. Wśród tematów, które najbardziej interesowały stronę chińską, Szydło wymieniła inwestycje, nowoczesne technologie, turystykę i rolnictwo. Według pani premier w trakcie rozmów padły „konkretne deklaracje dotyczące podejmowanych inicjatyw”.

W trakcie spotkania z premierem Li podpisano dwa dokumenty:

  1. Umowę o współpracy w zakresie turystyki podpisana w imieniu rządów przez wiceminister spraw zagranicznych Joannę Wroniecką oraz ministra spraw zagranicznych Wang Yi.
  2. Memorandum w sprawie przyszłej współpracy w dziedzinie zasobów wodnych i gospodarki wodnej podpisane przez wiceministra środowiska Mariusza Gajdę oraz przewodniczącego Chińskiego Narodowego Urzędu Turystyki Li Jinzao

Tego samego dnia Beata Szydło spotkała się z przedstawicielami chińskich firm inwestycyjnych.

Spotkanie z Polonią

W sobotę (13.05) Beata Szydło spotkała się w Ambasadzie RP z Polakami mieszkającymi w Chinach. Przy tej okazji zwróciła uwagę na potrzebę upamiętniania działalności Polaków, którzy na początku XX wieku przyczynili się do rozwoju miasta Harbin szacuje się, że mieszkało ich tam nawet kilkanaście tysięcy. Premier Szydło nawiązała przy tym do otwartej w kwietniu w Harbinie wystawy poświęconej tej tematyce (więcej o wystawie można przeczytać na stronie Ambasady RP oraz stronie China News).

Spotkanie zwieńczył koncert zwycięzcy I Pekińskiego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla Dzieci i Młodzieży im. Fryderyka Chopina, Chen Xuehonga.

Forum Pasa i Szlaku

W niedzielę i poniedziałek (14-15.05) premier Szydło uczestniczyła w Forum Pasa i Szlaku. Było to spotkanie przedstawicieli państw (w tym ok. 30 prezydentów i szefów rządów) zainteresowanych zaproponowaną przez Chiny inicjatywą. Beata Szydło wzięła w dwóch sesjach plenarnych podczas Okrągłego Stołu Przywódców. Wystąpiła na obu sesjach Policy Synergy for Closer Partership oraz Connectivity Cooperation for Interconnected Development. 

W trakcie forum szefowa polskiego rządu odbyła spotkania bilateralne z przywódcami innych państw: z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem, z Radcą Państwowym Aung San Suu Kyi (de facto osobą kierującą pracami rządu birmańskiego), z prezydentem Republiki Indonezji Joko Widodo oraz premierem Mongolii Jargaltulgynem Erdenebatem. W tych rozmowach kluczowe były aspekty gospodarcze. Drugim tematem było poparcie dla kandydatury Polski do objęcia funkcji niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

Na marginesie forum

Poza premier Beatą Szydło do Pekinu udało się kilka osób, które również odbyły szereg spotkań w trakcie wizyty.

Powołany kilka dni przed wylotem do Pekinu pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, Mikołaj Wild, prezentował projekt partnerom chińskim. Jak sam podkreślił, nie pojechał do Pekinu szukać pieniędzy do zrealizowana tej inwestycji. Warto przy okazji zaznaczyć, że przebywający w kwietniu w Polsce Yee Ean Pang, dyrektor Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, wyraził przekonanie, że realizacja CPK wpisywałaby się w misję banku, gdyby zwiększała ruch pasażerski z Azją. Instytucja finansowa została założona z inicjatywy chińskiej i Pekin dominuje w niej pod względem zainwestowanego kapitału.

Doszło również do podpisania listu intencyjnego pomiędzy Przedsiębiorstwem Budowy Kopalń PeBeKa S.A oraz  Metallurgical Corporation of China Ltd w zakresie realizacji wspólnych interesów budowlanych. Oba przedsiębiorstwa są spółkami zależnymi odpowiednio od KGHM Polska Miedź oraz China Minmetals Corporation. Firmy te współpracują ze sobą od lat, a w trakcie bilateralnych wizyt wysokiego szczebla podpisywały umowy opiewające na duże kwoty: podczas wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2011 roku w Chinach podpisano pięcioletni kontrakt o wartości do 3,5 mld USD, a w 2016 roku podczas wizyty Xi Jinpinga w Polsce czteroletni kontrakt o wartości do 2,8 mld USD.

W trakcie pobytu premier Szydło w Chinach, wizytę służbową w tym kraju złożył również wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej, Marian Banaś. Spotkał się on z ministrem Yu Guangzhou, szefem Generalnej Administracji Celnej Chin. Rozmowy dotyczyły spraw związanych z transportem kolejowym z Chin do Polski. Obaj przedstawiciele rządów podpisali Plan Działań na lata 2017-2018. Wskazuje on sposoby realizacji postanowień memorandum ws. ułatwień odpraw celnych podpisany podczas wizyty Xi Jinpinga w Polsce.

W Forum Pasa i Szlaku uczestniczył również Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Wśród jego aktywności warto wspomnieć o trzech rzeczach. Po pierwsze, wziął udział w panelu Connectivity of Development Policies and Strategies: Demands, Actions and Suggestions na Forum Pasa i Szlaku. Po drugie, spotkał się z przedstawicielami China Investment Promotion Agency. Po trzecie, podpisał list intencyjny z rządowym ubezpieczycielem eksportowym Sinosure.

Materiały dodatkowe

(ab)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here