Japonia preferuje Aegis Ashore nad THAAD

1585

Japonia zdaje się skłaniać ku wyborowi systemu antybalistycznego Aegis Ashore, a nie THAAD, podają źródła rządowe oraz LDP. Producentem obydwu jest Lockheed Martin Corporation.

W obliczu szybkiego rozwoju programów: rakietowego i nuklearnego przez Koreę Północną oraz zagrożeń, jakie z nich płyną, rząd w Tokio zamierza wprowadzić nową warstwę obrony przeciwrakietowej. System Aegis Ashore wydaje się obecnie opcją preferowaną przez rządzących, ponieważ ma większy zasięg, co zmniejszyłoby ilość żołnierzy potrzebnych do obrony kraju, oraz jest tańszy. Jego koszt wynosiłby około 70-80 miliardów JPY (mniej więcej 600-700 mln USD), podczas gdy cena THAAD-u to ponad 100 miliardów JPY.

Dodatkowo instalacja Aegis Ashore pomogłaby zmniejszyć obciążenie, któremu poddawane są japońskie okręty wojenne wyposażone w system Aegis. Muszą być one w stanie całodobowej gotowości na wypadek, gdyby Korea Północna zaatakowała.

Rząd ostateczną decyzję podejmie w ciągu najbliższych miesięcy po tym, jak wyśle, prawdopodobnie jeszcze w maju, inspekcję mającą za zadanie sprawdzenie systemu Aegis Ashore.

THAAD jest obecnie rozlokowywany na terytorium Korei Południowej.

(so)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here