Chiny: Liga Młodzieży Komunistycznej pomoże młodym znaleźć miłość

1584

Po tym, jak Komitet Centralny KPCh i Rada Państwa wspólnie opublikowały w kwietniu średnio i długoterminowy Plan Rozwoju Młodzieży na lata 2016-2025, kwestia małżeństwa wśród młodych, uznana za jedną z dziesięciu najważniejszych rzeczy, zyskała sporo uwagi.

W Chinach od dłuższego czasu można obserwować trend wchodzenia w związek małżeński w coraz późniejszym wieku. Ponadto miliony osób mają ogromne problemy ze znalezieniem drugiej połówki. W związku z tym organizacje młodzieżowe, w tym Liga Młodzieży Komunistycznej (LMK), obiecały pomóc młodym ludziom w znalezieniu miłości, donosi China Daily.

Plan zakłada organizowanie więcej inicjatyw wspierających randkowanie, z priorytetowym uwzględnieniem starszych singli, a także podjęcie działań w celu uregulowania rynku usług randkowych i swatania.

– „Małżeństwo to ważna kwestia w rozwoju młodych osób” – podkreśla He Junke, starszy urzędnik Komitetu Centralnego LMK.

Jednak ze względu na zmianę stylu życia i pracy, wielu ludzi decyduje się obecnie wziąć ślub w późniejszym wieku. Na tę tendencję miał także wpływ chiński rząd, który przez wiele lat promował późne zawieranie małżeństwa w celu kontrolowania wzrostu liczby mieszkańców. Jednak teraz, gdy społeczeństwo chińskie starzeje się, sytuacja się zmieniła.

W 2015 roku zniesiono politykę jednego dziecka, a opóźnianie małżeństwa obecnie nie jest już zalecane.

Sporządzony przez Federację Kobiet Chin raport ukazuje, że średni wiek, w którym Chińczycy biorą ślub, wynosi 26 lat, natomiast w rozwiniętych obszarach jest on jeszcze wyższy. Według danych opublikowanych przez biuro statystyczne w Szanghaju, średni wiek zawarcia małżeństwa dla kobiet w tym mieście wynosił w 2010 roku 26,5 lat, zaś zaledwie 3 lata później wzrósł do 28,2 lat.

W 2015 roku liczba samotnych osób w Chinach osiągnęła blisko 200 milionów, a odsetek ludności niezamężnej w stosunku do osób zamężnych wzrósł ponad dwukrotnie z 6% w 1990 roku do 14,6% w 2013 roku.

Dlatego też LMK, jak i inne organizacje, zamierzają działać, by rozwiązać ten problem.

He Junke powiedział, że Komitet Centralny LMK pracuje nad stworzeniem dobrych warunków dla młodych, by mogli znaleźć drugą połówkę. Jednak, jako że sprawa jest zasadniczo prywatna, pojedyncze osoby powinny także same podjąć odpowiednie wysiłki.

Liga Młodzieży Komunistycznej, licząca około 88 milionów osób, jest traktowana jako łącznik młodych osób z Komunistyczną Partią Chin. Zrzesza ona ludzi między 14 a 28 rokiem życia.

(ko)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here