Prezydent Filipin wprowadza zakaz palenia w miejscach publicznych

1653

Prezydent Filipin, Rodrigo Duterte, były palacz, przeciwstawia się potężnemu lobby tytoniowemu i podpisuje zarządzenie, które wyklucza również vaping, czyli palenie e-papierosów.

Duterte, podpisał dekret o zakazie palenia w miejscach publicznych w drugim najbardziej zaludnionym kraju Azji południowo-wschodniej, tym samym tworząc jedną z najostrzejszych ustaw antytytoniowych w regionie.

Zakaz, który niesie ze sobą maksymalną karę czterech miesięcy więzienia i grzywnę w wysokości 5.000 pesos ($ 100), obejmuje palenie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, powiedział w zeszły czwartek rzecznik prezydenta, Ernesto Abella.

Ustawa obejmuje również już istniejące zakazy, dotyczące reklamy wyrobów tytoniowych oraz promocji i sponsoringu, które podlegają grzywnie w wysokości do 400.000 pesos i maksymalnie do 3 lat pozbawienia wolności oraz ewentualnego cofnięcia zezwoleń biznesowych.

Duterte sam był nałogowym palaczem, ale rzucił palenie kiedy została u niego zdiagnozowana choroba Buergera, która może powodować zatory w naczyniach krwionośnych.

Zakaz powiela zarządzenie Duterte utworzone w 2012 roku, w jego rodzinnym mieście, Davao City,  na południu kraju.

W swojej kampanii prezydenckiej Duterte zapowiadał, iż rozprawi się z przestępcami, skorumpowanymi mieszkańcami i handlarzami narkotyków. Obiecywał, że będzie starał się wykorzenić nałogi jeden po drugim, takie jak palenie tytoniu i nielegalny hazard.

Filipiński Instytut Tytoniu, który reprezentuje interesy firm tytoniowych, nie był natychmiast dostępny do skomentowania sytuacji. Istnieje osiem firm, które produkują papierosy na Filipinach .

Wyznaczone miejsca dla palących, o wielkości nie większej niż 10 metrów kwadratowych, zostaną utworzone w odległości co najmniej 10 m od wejścia do budynków, zgodnie z zarządzeniem podpisanym we wtorek. Korzystać z nich będą mogli tylko dorośli. W miastach zostaną też utworzone patrole antynikotynowe.

Zakaz palenia obejmuje także „vaping” czyli korzystanie z elektronicznych papierosów i będzie miał zastosowanie w kasynach, pomieszczeniach rozrywkowych oraz na lotniskach, z wyłączeniem specjalnie do tego wyznaczonych miejsc.

Filipińscy aktywiści, zajmujący się zdrowiem publicznym, od dawna walczyli z ogromnym lobby tytoniowym. Z zadowoleniem przyjęli decyzję prezydenta Duterte, o zakazie palenia w miejscach publicznych.

Kraj ma około 17 milionów palaczy. Jest to prawie jedna trzecia populacji dorosłych (raport z 2014 roku).

Na Filipinach pali prawie połowa mężczyzn i 9 % kobiet. Jak twierdzą eksperci, zwyczaj ten kosztuje gospodarkę prawie 4 mld $ rocznie  straty, poprzez uszczerbkach na zdrowiu i niższej produktywności.

Szacuje się, iż właściciel Marlboro, Philip Morris International, posiada więcej niż 70% filipińskiego rynku tytoniowego. Będzie on jednym z najbardziej dotkniętych międzynarodowych producentów.

W 2015 roku Filipiny stanowiły prawie jeden na 13 papierosów sprzedawanych przez Philip Morris na całym świecie. Analitycy szacują, że kraj przynosił około 2% zysku dla firmy.

Opracowała: PP

Na podstawie: https://www.theguardian.com/world/2017/may/19/philippines-president-bans-smoking-in-public-with-offenders-facing-jail

Link do zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:SmokingJeepneyDriver.jpg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here