Hidźrowie podejmą pracę w indyjskim metrze

2236

Indyjska sieć komunikacyjna łamie schematy i oferuje stanowiska pracy członkom keralskiej społeczności hidźrów. Ten krok ma przyczynić się do zmniejszenia uprzedzeń wobec transseksualistów, umożliwiając im funkcjonowanie w społeczeństwie.

Społeczności trans oraz tak zwanej „trzeciej płci” w Indiach są najczęściej izolowane i represjonowane. Chociaż zdarza się, że ich członkowie podejmują pracę, to jednak większość jest zmuszona uprawiać nierząd lub żebrać na ulicach.

Rzecznik prasowy metra w Koczinie Raśmi CR twierdzi, że ta inicjatywa ma na celu nie tylko stworzyć nowe miejsca pracy, ale także zapoczątkować interakcję pomiędzy społeczeństwem Indii a hidźrami. Dzięki temu pomysłowi ludzie będą spotykali ich na przykład w drodze do pracy.

Metro w mieście Koczin na południu Indii oferuje 23 stanowiska pracy: od sprzedawcy biletów po sprzątacza. Hidźrowie będą mogli rozpocząć pracę pod koniec tego miesiąca. Rozpoczęły się już szkolenia nowych pracowników z zakresu obsługi klienta, a także ćwiczenia psychologiczne, które mają dodać przyszłym pracownikom pewności siebie.

Jeden ze świeżo zatrudnionych przez metro hidźrów, Vincy, mówi, że nowa praca sprawia mu radość i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Bywało, że transseksualiści usiłujący podjąć pracę w innych sektorach gospodarki byli wyśmiewani. Vincy ma nadzieję, że inicjatywa metra zostanie nagłośniona przez indyjskie media i wkrótce inni pracodawcy przekonają się do zatrudniania hidźrów.

Jak dodaje rzecznik metra, brak zatrudnienia dla osób transseksualnych nie wynika tylko z uprzedzeń. Zdarza się, że członkowie z tej społeczności weszli w konflikt z  prawem lub nie mieli okazji zdobyć nawet podstawowego wykształcenia. Jest jednak nadzieja, że za przykładem metra inne firmy także zaczną zatrudniać osoby z społeczności hidźrów.

źródło: The Guardian

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here