Przedszkolanka w Singapurze zatrzymana za radykalizm

1324

Przedszkolanka zatrzymana pod zarzutem krzewienia islamskiego radykalizmu. Jest pierwszą kobietą w Singapurze obciążoną takimi zarzutami, jak podaje tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W 2013 roku wspomniana wyżej kobieta zaczęła dzielić się swoimi poglądami ze światem i publikować w sieci materiały promujące ISIS. W czerwcu tego roku kobieta planowała wyemigrować wraz z dziećmi do Syrii, jednak nie udało jej się to. Sama oskarżona przyznaje, że od 2015 roku szukała salafity bądź innego mężczyzny związanego z ISIS. Chciała wyjść za takiego człowieka i osiąść z nim w Syrii. Co więcej, miała zamiar aktywnie wspierać swojego przyszłego męża w jego terrorystycznej działalności.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla, iż rodzina oskarżonej od 2015 roku starała się namówić ją do zmiany poglądów religijnych, jak i politycznych. Niestety, bezskutecznie. W Singapurze krewni osoby podejrzanej o jakąkolwiek formę radykalizmu mają obowiązek zgłoszenia tego władzom.

„Przypadek tej kobiety odzwierciedla falę radykalizmu, z jaką ostatnio mamy do czynienia w tym regionie” mówi Emily Winterbotham, przedstawicielka RUSI (Royal United Services Institute for Defence and Security Studies). Winterbotham dodaje, iż biorąc pod uwagę liczbę kobiet ze Wschodu, które przyjmują radykalne islamskie poglądy i decydują się na wyemigrowanie do Syrii czy Iraku, sprawa Singapuru nie jest aż tak wielkim zaskoczeniem, jak mogłoby się wydawać.

Ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce m.in. na Filipinach, wskazują na to, że ISIS jako swój nowy cel obrało Azję Południowo-Wschodnią. W związku z tym Singapur ma zamiar umocnić działania przeciwko radykalnemu islamowi. Sprawa przedszkolanki jest na razie odosobnionym przypadkiem, jednak uświadomiła singapurskiemu rządowi, że ISIS mogą wspierać ci, po których najmniej można by się tego spodziewać.

(ww)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here