Tajfun Nanmadol uderza w południowo-zachodnią Japonię

2500

Tajfun Nanmadol uderzył w Japonię we wtorek. Spowodowało to uziemienie wielu lotów, co najmniej trzy osoby ranne, oraz zmusiło władze do ogłoszenia ewakuacji z uwagi na niebezpieczeństwo osunięć ziemi i powodzi.

Jak donosi portal The Mainichi, ogromna burza rozpętała się w Nagasaki, mieście na południowo-zachodniej wyspie Kyushu. Zaskoczyła wiatrem o prędkości nawet stu czterdziestu kilometrów na godzinę. Tajfun poruszający się z prędkością 55 kilometrów na godzinę przemierzał Japonię, wpływając na tereny otaczające stolicę – Tokio. Ten trzeci już tajfun w sezonie spowodował braki w dostawie energii, a także zaburzenia ruchu w wielu prefekturach.

Co najmniej 47 lotów krajowych zostało odwołanych, czym dotkniętych zostało około 3,000 pasażerów. Władze lokalne zaleciły ewakuację ponad 20,000 ludzi w bezpieczniejsze miejsce.

Tajfun Nanmadol

Następnie tajfun przemieścił się w kierunku wyspy Honshu, gdzie na bardzo szerokim obszarze wystąpiły silne wiatry i opady. Japońska Agencja Meteorologiczna ogłosiła, że około godziny dwudziestej tajfun znajdował się około 70 kilometrów na południe od Hamamatsu w prefekturze Shizuoka, niosąc ze sobą wiatry o prędkości 126 km/h i wciąż poruszając się na wschód z prędkością 70 kilometrów na godzinę.

Według The Japan Times, W Aso (prefektura Kumamoto) zanotowano deszcz o poziomie 80mm, a w Nagasaki 50mm. Żywioł sprowadził także obfite opady w regionie Hokuriku – na Kanazawę w prefekturze Ishikawa w godzinę spadło ponad 60mm deszczu. Porywisty wiatr uszkodził linie energetyczne, pozostawiając 68,500 domów bez dostępu do elektryczności. Także w prefekturze Niigata zarządzono ewakuację – władze nakazały przeniesienie ponad 19,000 mieszkańców po wystąpieniu licznych osunięć ziemi.

Część połączeń szybkich pociągów (shinkansenów) także ograniczyła swoje działanie na wyspie Kyushu – firma Kyushu Railway Co. czasowo zawiesiła wszystkie linie kursujące na trasie pomiędzy stacjami Hakata, a Kagoshima Chuo. Utrudnienia komunikacyjne wystąpiły na obszarze całego kraju, ruch samochodowy wstrzymany był przez zwalone drzewa i bardzo ciężkie warunki pogodowe.

Przewidywane opady mają sięgnąć nawet 250mm na Sikoku, a w rejonie Kanto-Koshin (w którym znajduje się Tokio) – 150mm. Siła tajfunu prawdopodobnie zmaleje w środę, w godzinach popołudniowych.

PODZIEL SIĘ
mm
Zafascynowana kulturą Azji studentka języka japońskiego w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Szczególnie interesuje mnie problem chorób cywilizacyjnych Japonii, a także popkultura oraz literatura japońska. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, pisaniem i kuchnią azjatycką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here