Wizyta Zhang Dejianga w Polsce

2370

Od środy do niedzieli (12-16 lipca) trwa wizyta Zhang Dejianga w Polsce. W trakcie pobytu zaplanowane są spotkania z najwyższymi władzami Polski oraz forum gospodarcze. Zhangowi towarzyszy liczna delegacja przedstawicieli chińskich przedsiębiorstw.

Zhang Dejiang jest przewodniczącym Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (chińskiego parlamentu, w skrócie OZPL). Dodatkowo jest formalnie osobą nr 3 w Stałym Komitecie Komunistycznej Partii Chin, co czyni go jednym z najważniejszych polityków w Chinach.

Wizyta Zhang Dejianga w Polsce rozpocznie się od spotkania z Markiem Kuchcińskim, marszałkiem Sejmu RP. Zaplanowane jest podpisanie memorandum o współpracy między Sejmem i OZPL. Później obaj politycy wybiorą się do Hotelu Regent, gdzie otworzą Polsko-Chińskie Forum Inwestycji i Infrastruktury Logistycznej. Jest ono współorganizowane przez China International Contractors Association oraz Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Wraz z delegacją Zhanga przyjechali z Chin przedstawiciele 53 podmiotów gospodarczych, w tym korporacji mających doświadczenie w budowie portów lotniczych, morskich, linii kolejowych oraz banków. W wspomnianej grupie są również reprezentanci biur handlowych miast, które leżą na lądowej trasie tzw. nowego jedwabnego szlaku. W forum uczestniczyć będzie Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W kolejnych dniach przewodniczący OZPL spotka się z premier Beatą Szydło oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Wizyta Zhang Dejianga w Polsce zakończy się w niedzielę po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą. Poza oficjalnymi spotkaniami delegacja zwiedzi również Muzeum Obozu Auschwitz i Zamek Królewski na Wawelu.

Rozmowy pomiędzy politykami oraz przedsiębiorcami bez wątpienia skupią się na korzyściach płynących z udziału Polski w inicjatywie Pasa i Szlaku. Na łamach „Pulsu Azji” kilkukrotnie pisaliśmy m.in. o angażowaniu kolejnych państwrozwoju inicjatywy, konkretnych polsko-chińskich projektach realizowanych w ramach niej, potencjalnych szansach dla polskiego biznesu, obecnego zaangażowania Polski czy możliwości włączenia Centralnego Portu Komunikacyjnego w formułę inicjatywy.

Jest to kolejne spotkanie polityków polskich i chińskich najwyższego szczebla w ostatnich dwóch latach. Wśród nich można wymienić m.in. udział prezydenta Andrzeja Dudy w szczycie 16+1 w Suzhou, wizytę przewodniczącego Xi Jinpinga w Polsce, udział premier Beaty Szydło w szycie 16+1 w Rydze oraz na Forum Pasa i Szlaku w Pekinie, a także wizyty wicepremiera Jarosława Gowina oraz ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w Chinach. Dla Zhang Dejianga jest to prawdopodobnie jedna z ostatnich podróży zagranicznych – w marcu przyszłego roku prawdopodobnie odejdzie na emeryturę.

(ab)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here