Jak wygląda obsługa obcokrajowców w japońskich szpitalach?

1823

Według ostatnich badań Ministerstwa Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej, japoński system wsparcia medycznego nie nadąża za rosnącym zapotrzebowaniem usług dla zagranicznych turystów i obcokrajowców coraz chętniej osiedlających się w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Badania opublikowane 1 sierpnia bazują na danych z 1 710 instytucji medycznych, 188 zarządów gmin i prefektur oraz 47 dostawców usług medycznych. Wykazują, że 79,7% szpitali, czyli dokładnie 1 363 placówki, przyjmowały obcokrajowców w minionym roku. Do 112 placówek nie zgłosił się żaden pacjent nie będący Japończykiem, a władze 231 szpitali nie wiedzą, czy przyjęły pacjentów z zagranicy.

900 z 1 363 placówek, czyli 65% szpitali przyjmujących obcokrajowców oceniło, że leczeni mieli trudności w komunikowaniu się po japońsku. Co więcej, zaledwie w 218 z nich korzystano z tłumaczy, których w wielu przypadkach musieli znaleźć i zatrudnić sami pacjenci. Pomimo rosnącego zapotrzebowania, zaledwie 3% szpitali zatrudnia osoby pomagające obcokrajowcom.

84,5% ankietowanych w kwestionariuszu z możliwością wielokrotnego wyboru zaznaczyło, że najczęściej pojawiającymi się problemami z obcojęzycznymi pacjentami są język i brak komunikacji. Według badanych może to prowadzić do błędnego diagnozowania i niewłaściwego leczenia. 63,9% szpitali wskazuje na trudności w otrzymaniu zapłaty za leczenie od pacjentów z zagranicy. Problem jest na tyle częsty, że ministerstwo planuje ograniczać podobne przypadki przez wezwanie do korzystania z ubezpieczeń podróżnych.

Wina za brak odpowiedniego wsparcia dla obcokrajowców leży nie tylko po stronie szpitali, ale również zarządów gmin i prefektur. Ponad 80% ich członków przyznaje się do braku wiedzy na temat opieki medycznej dla cudzoziemców, liczby zapewnionych tłumaczy czy wsparcia komunikacyjnego.

Po przedstawieniu wyników badania, Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej zapowiedziało prace nad poprawą standardów opieki medycznej dla turystów i obcokrajowców przebywających w Japonii. Sytuacja musi ulec zmianie przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio w 2020 r. Z roku na rok Japonię odwiedza coraz więcej turystów, a w czasie olimpiady kraj oczekuje jeszcze większego ich napływu. W obecnym roku odnotowano rekordową liczbę 10 milionów turystów już w maju.

(mm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here