Najpopularniejsze japońskie nazwiska – aktualne dane

75843

Yamada, Suzuki, Satō​ – myśląc o japońskich nazwiskach na pewno przychodzi nam do głowy wiele typów. Jak w rzeczywistości nazywa się japoński odpowiednik polskiego Kowalskiego czy Nowaka? Najnowsze statystyki rządowe przybliżają nam nazwiska występujące najczęściej w Japonii.

Japońskie nazwiska tradycyjnie zapisywane są w znakach kanji. Chociaż nauka czytania tych znaków jest niezwykle trudna, fascynującym jest, że dzięki nim często można poznać pochodzenie osoby – poszczególne części złożenia znaków w nazwisku często mają korzenie historyczne.

Agencja Myoji-yurai (jap. „pochodzenie nazwisk”) sformułowała listę najczęściej występujących japońskich nazwisk, używając rządowych danych i układając pozycje według częstotliwości występowania. Z pięciu tysięcy pozycji wybraliśmy dziesięć najpopularniejszych. Wraz z nazwiskami znajduje się ich znaczenie oraz pochodzenie.

Oto najpopularniejsze japońskie nazwiska:

10. Kato (加藤) – 893 000 osób
Pochodzenie tego nazwiska sięga okresu Asuka, gdy Cesarz Tenji nadał sławnemu politykowi, który scentralizował rząd, Nakatomi no Kamatari, nazwisko Fujiwara (藤原). Pochodził on ze starej prowincji Kaga (加賀) w prefekturze Ishikawa. Nazwisko Kaga jest więc złożeniem znaków 'Ka’ pochodzącego z nazwy powyższej prowincji oraz innego czytania znaku 'Fuji’ z Fujiwara – co razem tworzy 'Kato’, tłumaczone jako 'Fujiwara z prowincji Kaga’.

9. Kobayashi (小林) – 1 036 000 osób
'Kobayashi’ znaczy 'mały las’.

8. Nakamura (中村) – 1 053 000 osób
'Nakamura’ oznacza 'centralna wioska’.

7. Yamamoto (山本) – 1 060 000 osób
'Yamamoto’ znaczy 'podnóże góry’.

6. Watanabe (渡辺)– 1 073 000 osób
'Watanabe’ to 'przekraczać rzekę’.

5. Ito (伊藤) – 1 084 000 osób
Podobnie jak w przypadku Kato, nazwisko Ito łączy 'I’ z Ise w prefekturze Mie oraz 'Fuji’ od Fujiwara, co oznacza 'Fujiwara z Ise’.

4. Tanaka (田中) – 1 346 000 osób
Tanaka oznacza 'środek pola ryżowego’.

3. Takahashi (高橋) – 1 425 000 osób
Takahashi to dosłownie 'wysoki most’ i odnosi się do umiejętności budowania mostów przez Japończyków w starożytności – były na tyle wysokie, że mogły połączyć ze sobą różne rejony kraju, przekraczając rzeki.

2. Suzuki (鈴木) – 1 809 000 osób
Pochodzenie tego nazwiska sięga starożytnego rytuału, podczas którego rolnicy prosili bogów o pobłogosławienie ich plonów, używając do tego dzwonów przymocowanych do drewnianych pali. Takie urządzenia stawiane były na środku pól. 'Suzuki’ tłumaczyć można jako 'dzwon i drewno’.

1. Satō (佐藤) – 1 894 000 osób
Popularność japońskiego klanu Fujiwara sprawiła, że pierwsze miejsce w naszym rankingu zajmuje kolejne nazwisko, którego etymologia nawiązuje do rodu. 'Satō​’ łączy w sobie 'Sa’ od nazwy miasta Sano w prefekturze Tochigi oraz kolejne czytanie znaku 'Fuji’. Znaczy 'Fujiwara z Sano’.

(kk)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here