„Kambodżański system sądowniczy zawodzi młodzież”

1330

„Kambodżański system sądowniczy zawodzi młodzież” – takimi słowami podsumowała w piątek swoją dziesięciodniową wizytę w Kambodży Rhona Smith, wysłanniczka Organizacji Narodów Zjednoczonych

W trakcie swojej czwartej wizyty w kraju jako sprawozdawczyni ONZ do spraw praw człowieka, Rhona Smith skupiła się na sytuacji dzieci i młodzieży, która znacząco odbiega od standardów międzynarodowych.

„Wiele z pośród dzieci będącymi ofiarami przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony członków ich społeczności lub rodzin nie ma możliwości szukania pomocy,” powiedziała sprawozdawczyni w trakcie konferencji prasowej w Phnom Penh. „Bardzo często sprawcy nie są pociągani do odpowiedzialności karnej zgodnie z Prawem o Zapobieganiu Przemocy Domowej i Ochronie Ofiar.”

„Nie ma działającej sieci pracowników socjalnych,” podała jako jedną z przyczyn problemu. Liczba pracowników społecznych w Kambodży jest bardzo niska. Pierwszy kierunek pracy socjalnej (i do tej pory jedyny) został otwarty na Royal University w 2008 roku, i rocznie kończy go około 30 osób, spośród których tylko garstka decyduje się na pracę w zawodzie.

Jak donosi Hagar International, organizacja pozarządowa broniąca praw dzieci pokrzywdzonych, nawet te dzieci, które uzyskają pomoc, są często zmuszane do przeżycia swojej traumy na nowo, przez nieprzystosowany system sądowniczy, który zmusza je do stanięcia twarzą w twarz ze swoim oprawcą lub w niewłaściwy sposób prowadzi przesłuchania.

W lutym zeszłego roku międzynarodowa organizacja broniąca praw dzieci CRIN uplasowała Kambodżę na 166 miejscu spośród 197 państw w rankingu ze względu na efektywność sądów w ochronie najmłodszych obywateli.

opracowała: J.B.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here