Ułatwienia dla obcokrajowców na japońskich drogach

1572

W Japonii liczba wypadków drogowych utrzymuje się na niskim poziomie, a ich głównymi sprawcami są seniorzy – jak wskazują statystyki. Od niedawna wzrasta jednak liczba incydentów na drogach z udziałem obcokrajowców, którzy coraz chętniej napływają do Japonii.

Ministerstwo Infrastruktury, Transportu i Turystyki postanowiło walczyć o bezpieczeństwo na drogach z pomocą specjalnych ułatwień dla cudzoziemców.

Ministerstwo planuje jesienią przetestować, w jakich miejscach na turystów czyha najwięcej zagrożeń na drodze. W tym celu wybrano kilka regionów, w których obcokrajowcy najchętniej wynajmują samochody – Prefekturę Okinawa oraz wyspy Hokkaido i Kyushu. Badanie ma objąć uczęszczane autostrady i drogi ekspresowe, sprawdzając m.in. miejsca, które wymagają gwałtownego hamowania. Jeśli testy wypadną pomyślnie, specjalne oznaczenia dla obcokrajowców pojawią się w całym kraju.

W badaniu zostanie wykorzystany system nowej generacji ETC 2.0, który przy pomocy automatycznych płatności na autostradach przesyła informacje o położeniu i trasie pojazdu. Dane będą zbierane dzięki obcokrajowcom, którzy wyrażą zgodę na zastosowanie systemu w wypożyczanych samochodach. Następnie Ministerstwo poprosi firmy wynajmujące pojazdy o przekazanie danych i nagrań z zamontowanych w samochodach kamer, aby oszacować, w których miejscach kierowcy byli najbardziej narażeni na wypadki. Co dalej? W punktach uznanych za niebezpieczne pojawią się specjalne oznaczenia. Jednym z pomysłów jest dodanie do znaków drogowych ilustracji dla osób nieznających języka japońskiego. Inną możliwością są wyjaśnienia w wielu językach na znakach ostrzegawczych – przykładowo informujące o zamkniętym pasie ruchu czy robotach drogowych. W wypożyczalniach samochodów obcokrajowcy będą otrzymywać mapki ostrzegające przed najbardziej niebezpiecznymi punktami.

Czy ułatwienia na drogach faktycznie są tak bardzo potrzebne? Według danych Ministerstwa ITiT w 2015 r. z wypożyczalni samochodów skorzystało 700 tys. obcokrajowców. Z powodu dużej ilości wypadków powodowanych przez cudzoziemców firmy ubezpieczające samochody zaczęły oferować usługi w pięciu językach. W samej Prefekturze Okinawa, w której znajduje się wiele wypożyczalni, w 2016 r. turyści byli winni spowodowania blisko 10 tys. wypadków. W związku ze zbliżającymi się w 2020 r. Igrzyskami Olimpijskimi, Japonia spodziewa się 40 milionów odwiedzających. Zmiany w oznaczeniach na drogach mogą być kluczowe dla ich bezpieczeństwa.

(mm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here