Księżniczka Mako i Kei Komuro oficjalnie ogłaszają zaręczyny

3037

Najstarsza wnuczka cesarza Akihito, księżniczka Mako oraz jej partner Kei Komuro 3 września spotkają się razem z prasą, by oficjalnie ogłosić swoje zaręczyny, podaje Imperial Household Agency.

Ogłoszenie miało pierwotnie odbyć się 8 lipca. Para zdecydowała się jednak przełożyć je z powodu zniszczeń, jakie nastąpiły w wyniku ulew w prefekturach południowo-zachodniej Japonii. Agencja zaproponowała księżniczce Mako ustalenie innego terminu oficjalnego ogłoszenia zaręczyn. Skupiono się wtedy na rozmowach o naprawianiu szkód, przez co zaręczyny mogłyby być uznane za wiadomość nie na miejscu. Nowa data została ustalona po zatwierdzeniu przez cesarza, a także rodziców księżniczki, księcia Akishino i księżniczkę Kiko.

3 września rano, cesarz zamierza wykonać specjalną procedurę oficjalnego zatwierdzenia ich małżeństwa. Szef agencji Shinichiro Yamamoto poprowadzi po tym konferencję prasową, podczas której oświadczyny zostaną podane do wiadomości publicznej. Będzie to pierwszy raz, kiedy księżniczka Mako i Kei Komuro razem spotkają się z prasą.

Księżniczka Mako i Kei Komuro, oboje dwudziestopięcioletni, poznali się na uczelni pięć lat temu. Komuro oświadczył się jej po roku związku. Aktualnie pracuje on w tokijskiej firmie związanej z prawem. Ślub planowany jest na rok 2018. Księżniczka Mako będzie musiała w dniu ślubu zrzec się przynależności do rodziny cesarskiej.

Ostatnie małżeństwo w japońskiej rodzinie cesarskiej miało miejsce w październiku 2014 roku, kiedy księżniczka Noriko wzięła ślub z Kunimaro Senge, synem kapłana shintoistycznego chramu w prefekturze Shimane.

Japoński rząd zastanawia się nad możliwością zachowania statusu przynależności do rodziny cesarskiej przez zamężne kobiety. Mogłyby one przez to pełnić niektóre oficjalne zadania. Powodem jest także to, że zawieranie małżeństw przez kobiety wiąże się z szybkim kurczeniem się rodziny cesarskiej. Po ślubie księżniczki Mako liczyć ona będzie 18 osób (13 z nich to kobiety).

Małżeństwo księżniczki Mako będzie pierwszym takim wydarzeniem od 2005 roku, kiedy to inna naishinno (córka lub wnuczka cesarza), Sayako Kuroda, wzięła ślub z Yoshikim Kurodą, także tracąc przynależność do rodziny cesarskiej. Chociaż jej dzieci nie będą miały prawa do tronu, Sayako Kuroda w ostatnim czasie objęła oficjalną funkcję najwyższej kapłanki w chramie Ise Jingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here