Sławna artystka Yayoi Kusama otworzy własne muzeum w Tokio

2859

Borykająca się z problemami psychicznymi, obsesyjnie rysująca kropki awangardowa artystka, Yayoi Kusama, tej jesieni otworzy własne muzeum w tokijskiej dzielnicy Shinjuku.

Poza wystawami 88-letniej autorki, będą tam się znajdować dokumenty i powiązane z nią materiały.

Muzeum poświęcone życiu i twórczości artystki zostanie otwarte 1 października tego roku. Prowadzeniem go i zarządzaniem zajmie się Fundacja Muzeum Yayoi Kusamy. Rocznie będą tam prowadzone dwie wystawy oraz szereg wykładów. Poza tym będzie tam można znaleźć czytelnię oraz jedne z najpopularniejszych instalacji autorki, wypełnione lustrami i światłami, „nieskończone pokoje”.

Artystka niezwykła

Yayoi Kusama

Yayoi Kusama, która przez większość swojego życia boryka się z problemami psychicznymi, w 2014 roku została ogłoszona najpopularniejszą artystką według magazynu The Art Newspaper. Jej prace oparte są na halucynacjach, jakich doświadczyła w dzieciństwie i dalszym życiu wskutek przemocy ze strony matki. Ludzkim głosem przemawiały do niej kwiaty i zwierzęta, a wszystko pokrywało się kropkami. Te plamy stały się symbolem jej twórczości, ponieważ stanowią najpopularniejszy motyw w jej dziełach. Poza malowidłami i instalacjami tworzy też rzeźby, a nawet występuje w intrygujących przedstawieniach. W swojej młodości prowadziła na ulicach Nowego Yorku nagie happeningi, które nadały jej łatkę skandalistki. Pomimo tego jej twórczość poruszyła miliony na całym świecie, a instalacje rozpoznawalne są nawet przez ludzi na co dzień nie interesujących się sztuką. W Polsce, nakładem wydawnictwa Tako, ukazała się książka na jej temat, „Kusama Yayoi czyli obsesja kropek”.

Yayoi Kusama łamie japońskie tabu jeśli chodzi o choroby psychiczne. Nie wstydzi się swojej dolegliwości i pokazuje, że może dzięki niej tworzyć coś niesamowitego. Od 1970 roku przebywa w szpitalu psychiatrycznym, skąd tworzy kolejne dzieła. W eseju „Dlaczego tworzę sztukę?” przyznała, że gdyby nie jej prace, już dawno popełniłaby samobójstwo. Sztuka jest dla niej szansą na okiełznanie swoich halucynacji i sposobem radzenia sobie z problemami.

Bilety na konkretne dni, w cenie 1000 jenów (ok. 33zł), zostaną wypuszczone do sprzedaży pod koniec sierpnia. Wstęp odbywał się będzie w określonym czasie, przez co można się domyślić, że muzeum spodziewa się tłumów podczas otwarcia i pierwszych miesięcy działalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here