Dlaczego japońskie wsie stopniowo zanikają?

3095

Chociaż japońskie wsie to obszary wyjątkowo urokliwe, ich mieszkańcy przeżywają prawdziwy kryzys. Coraz więcej młodych Japończyków porzuca rodzinne miejscowości na rzecz życia w wielkim mieście. W połączeniu z malejącym przyrostem naturalnym kraju, mieszkańcy wsi stoją przed ogromnym problemem.

Depopulacja wsi nie jest problemem nowym, ponieważ proces ten rozpoczął się już w latach 50. XX wieku. Obecnie jednak wiele miasteczek jest na skraju zniknięcia. Zanik japońskich obszarów rolniczych spowodowany jest między innymi szansami, jakie dla młodzieży niesie życie w mieście. Większość młodych dorosłych uważa, że wsie to miejsca nudne, a w obszarach bardziej rozwiniętych mogą naprawdę rozwinąć skrzydła, znaleźć dobrze płatną pracę, założyć rodzinę. Często korzystają więc z szansy, zostawiając gospodarstwa rodzicom i dziadkom. Wiele szkół w obszarach rolniczych jest opustoszałych, przyjmując zaledwie jedną trzecią uczniów w porównaniu z możliwościami. Populacja małych miast spadła o 25%, czego największą część stanowią ludzie w podeszłym wieku. Średni wiek rolników wzrósł z 42 lat (1960) do ponad 60 lat. W małych miastach wiele domów, szpitali, szkół i sklepów zostało porzuconych. Obszary niegdyś zamieszkane dziś odzyskuje natura. Jedynym zatłoczonym miejscem stał się cmentarz.

Główne czynniki: edukacja, ekonomia, kultura

Japońskie wsie mają dużo mniej do zaoferowania, niż wielkie miasta z trzech głównych powodów. Pierwszy z nich stanowi edukacja – najlepsze uniwersytety znajdują się w wielkich miastach, przez co Japończycy w wieku 18–20 lat opuszczają rodzinne miasta, by zdobyć wykształcenie. Wielu z nich po ukończeniu studiów tak przyzwyczaja się do miejskiego życia, że nie ma ochoty wracać.
Kolejnym czynnikiem jest zatrudnienie. Perspektywy związane z pracą są zdecydowanie szersze w obszarach zurbanizowanych. W przypadku kłopotów ze znalezieniem pracy wiele rodzin decyduje się na przeprowadzkę do miast. Dużą rolę grają tu także zarobki, znacznie niższe na obszarach rolniczych.
Ostatni z głównych powodów to poziom kultury w większych miastach. Nieważne, czy chodzi tu o dostęp do nocnego życia, restauracji, czy modnych sklepów, możliwości związane z życiem w wielkim mieście przyciągają mnóstwo młodych ludzi.

Ogrom problemu możemy zobaczyć w danych statystycznych: w 1950 roku 53% populacji Japonii żyło na obszarach zurbanizowanych, obecnie liczba ta wzrosła do 93%. Chociaż takie zmiany są naturalną konsekwencją postępu technologicznego, w Japonii nasilają się one szybciej niż w innych krajach. Malejący przyrost naturalny starzejącego się społeczeństwa Kraju Kwitnącej Wiśni dodatkowo potęguje problem, powodując, że na obszarach wiejskich zostają praktycznie same osoby starsze, często nie mające już siły na pracę.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here