Imigranci w Japonii – czy konieczne są zmiany?

3657

Problem starzejącego się społeczeństwa japońskiego dotyka Kraj Kwitnącej Wiśni na wiele sposobów. Zanik japońskich wsi czy malejący przyrost naturalny to tylko niektóre z nich. Ważnym tematem, jaki należy poruszyć w związku z nim są imigranci – oraz to, w jaki sposób mogą oni pomóc Japonii w utrzymaniu swego stanowiska w światowym przemyśle.

Japonia na arenie międzynarodowej ma opinię kraju homogenicznego i zamkniętego. Na pewno dużą rolę stanowi tu bariera językowa oraz przywiązanie Japończyków do tradycji, a także specyficzny sposób myślenia. Aby być w stanie w pełni zrozumieć mieszkańców tego kraju, należy poświęcić wiele czasu na studiowanie ich kultury. Japońskie władze nie są też pozytywnie nastawione do uchodźców – odrzucili aż 99% wniosków o azyl. Faktem, o którym wiele osób zapomina, jest natomiast to, że Japończycy nie zamykają się na imigrantów. Brakuje tu ograniczeń w ilości wiz, jakie obcokrajowcy mogą zdobyć, a nadanie obywatelstwa japońskiego nie wymaga stałego zameldowania. Droga nie jest więc zamknięta, a coraz więcej młodych ludzi decyduje się nią podążyć.

Imigranci chwilowym fenomenem?

Japoński rząd nie dostrzega faktu, że coraz więcej ludzi decyduje się na przeniesienie do Kraju Kwitnącej Wiśni. Władze uważają, że większość z nich po kilku latach powróci do kraju (szczególnie po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku), a rotacja pomiędzy przybywającymi oraz opuszczającymi Japonię imigrantami utrzyma ich poziom na jednakowym poziomie. Coraz więcej obcokrajowców decyduje się jednak na pozostanie w Japonii. Rząd musi więc w najbliższym czasie podjąć działania związane z ich integracją. Szczególnie dlatego, że to jedna z szans Japonii na walkę z problemami malejącego przyrostu naturalnego i starzejącego się społeczeństwa. Aby coś zmienić, 10% mieszkańców Japonii powinni stanowić imigranci – taka liczba jest jednak bardzo trudna do osiągnięcia. Pewnym rozwiązaniem jest zachęcanie turystów do przybywania do Japonii – w 2016 roku 24 miliony ludzi zdecydowało się na krótkotrwałe wizyty. Chociaż jest to sposób na napędzenie gospodarki, sama turystyka nie wystarczy, by zwalczyć problemy japońskiego społeczeństwa. Liczba ludzi w wieku pracowniczym gwałtownie maleje. Rząd znajduje się więc pod ogromną presją, by zająć się sytuacją.

Przyjmowanie specjalistów

Japonia wspiera imigrantów specjalizujących się w określonych dziedzinach, starając się ściągać do kraju głównie wykwalifikowanych ludzi. Pożądanymi specjalistami są wykładowcy prestiżowych uniwersytetów z całego świata, inżynierowie, naukowcy, a także menadżerowie firm publicznych i prywatnych.

Obcokrajowcy przybywający do Japonii mogą być szansą na odbudowę siły roboczej. Ponieważ jednak stanowią oni zagrożenie dla homogeniczności kraju, rząd powinien skupić się na działaniach mających na celu ich asymilację ze społeczeństwem japońskim. Konieczne jest więc podjęcie zmian, które zachęcą mieszkańców innych krajów do osiedlenia się w Japonii na stałe.

PODZIEL SIĘ
mm
Zafascynowana kulturą Azji studentka języka japońskiego w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Szczególnie interesuje mnie problem chorób cywilizacyjnych Japonii, a także popkultura oraz literatura japońska. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, pisaniem i kuchnią azjatycką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here