Wynajem mieszkania w Japonii – koszty i trudności

13587

Coraz więcej obcokrajowców decyduje się na wynajem mieszkania w Japonii, chociaż słyną one z niewielkich powierzchni i wysokich kosztów. Na jakie trudności należy się przygotować planując przeprowadzkę do Kraju Kwitnącej Wiśni?

Wysokie koszty a dochody

Zgodnie z wynikami tegorocznego badania przystępności cenowej mieszkań, japoński rynek nieruchomości został oceniony jako „poważnie nieprzystępny”. Do najdroższych regionów zaliczono Tokio, Okinawę oraz prefekturę Kanagawa. Znacznie bardziej korzystnie cenowo wypadają prefektury Nara, Tochigi i Yamaguchi. Decydując się na zamieszkanie w jednym z miast należy zapoznać się z ofertami biur nieruchomości. Oferty wynajmu bezpośrednio od właściciela trafiają się sporadycznie i są uznawane przez Japończyków za podejrzane. Planując wynajęcie mieszkania musimy być przygotowani na pytanie o nasze dochody. Agenci nieruchomości i wynajmujący zwykle wymagają, aby kwota czynszu nie przekraczała 30% miesięcznych dochodów zainteresowanego. W Tokio, gdzie koszty wynajmu są znacznie większe niż w innych miastach, niektórzy właściciele mogą zgodzić się na sytuację, w której czynsz stanowi 50% pensji najemcy. Wysokość czynszu w Tokio jest zależna od powierzchni oraz, przede wszystkim, lokalizacji. Za mieszkanie o powierzchni zaledwie 15 metrów kwadratowych, oddalone o 40 minut od głównej stacji tokijskiego metra, zapłacimy 45 000 ¥ – około 1450 zł. Jednak większa powierzchnia i dogodniejsza lokalizacja będą nas kosztować średnio 70 000 ¥ – w przybliżeniu 2250 zł.

Dodatkowe opłaty

Niestety, wysoki czynsz jest zaledwie pierwszą z przeszkód, które napotykamy na drodze do zamieszkania w Japonii. Przyjmując, że średni miesięczny czynsz wynosi 50 000 ¥ (1600 zł), przy wynajmie należy doliczyć kaucję w wysokości jednomiesięcznego, a w przypadku nowych mieszkań – nawet kilkumiesięcznego czynszu. Następnie musimy być przygotowani na wypłacenie prowizji dla agenta nieruchomości, wynoszącej kwotę czynszu plus 8% podatku. Przy założonej wysokości czynszu będzie to 54 000 ¥ (1750 zł). Kolejne opłaty to tzw. „depozyt na klucze” w wysokości jednomiesięcznego czynszu, którego może wymagać część właścicieli oraz opłacenie firmy poręczycielskiej – po raz kolejny kwota czynszu plus podatek konsumpcyjny. Nie wszystkie budynki wymagają opłaty za utrzymanie nieruchomości, a jej wysokość może się różnić, jednak średnia wysokość tej opłaty wynosi 3 000 ¥ (100 zł). Mieszkania w Japonii wynajmuje się zwykle na 2 lata, a taki czas wynajmu wiąże się z koniecznością opłacenia ubezpieczenia w wysokości około 22 000 ¥ (700 zł). Ostatnią opłatą, za której zapłatę odpowiedzialny jest najemca, jest wymiana zamków w drzwiach – 12 000 ¥ (400 zł). Podsumowując, suma szacowanych opłat wyniosła 295 000 ¥, czyli około 9500 zł, tym samym sześciokrotnie przekraczając kwotę jednomiesięcznego czynszu. Aby wynająć mieszkanie musimy więc dysponować sporym zapasem gotówki bądź szukać ofert pozbawionych części opłat, takich jak „depozyt na klucze”.

Inne trudności

Po uiszczeniu czynszu i wcześniej wymienionych opłat musimy przygotować się na stawienie czoła wysokim kosztom utrzymania. Należy wziąć pod uwagę, że japońskie mieszkania wynajmowane są bez mebli i większości sprzętów. Na własną rękę będziemy musieli zaopatrzyć się w żarówki, lodówkę, pralkę, a także inne sprzęty. Czynsz zazwyczaj nie obejmuje opłaty za miejsce parkingowe, które miesięcznie może nas kosztować 10 000 ¥ (ponad 300 zł). Musimy pamiętać również o opłatach za media i internet. Wydatki nie są jednak jedynym problemem, z którym możemy się zetknąć. Wynajmujący mają wysokie wymagania nie tylko w zakresie zarobków najemcy. Osoby posiadające zwierzęta mogą mieć duże trudności ze znalezieniem mieszkania, a część wynajmujących może rozważyć taką możliwość jedynie za dodatkową opłatą. W wielu budynkach panuje również zaskakujący zakaz posiadania instrumentów muzycznych.

Podsumowując, znalezienie w Japonii wymarzonego mieszkania w odpowiedniej lokalizacji i za niewygórowaną cenę nie należy do łatwych zadań. Przyszły najemca musi spełniać określone wymagania, a także przygotować się na spore wydatki. Trudności nie zniechęcają jednak obcokrajowców, których liczba w Japonii przekroczyła 2 miliony i wzrasta z każdym rokiem.

Marysia Moskal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here