Władimir Putin z wizytą w Syrii

2117

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin odbył niespodziewaną podróż do Syrii, gdzie spotkał się z prezydentem Baszarem al-Assadem oraz nakazał wycofanie rosyjskiego kontyngentu. 

Samolot z rosyjskim prezydentem wylądował 11 grudnia w bazie Hmejmin w syryjskiej prowincji Latakia. Rosyjskiemu przywódcy towarzyszyli minister obrony Siergiej Szojgu oraz były dowódca grupy rosyjskiej w Syrii Siergiej Surowikin. Powitał ich na miejscu syryjski prezydent Baszar al-Assad.

Koniec interwencji

Putin oświadczył, że zadanie zwalczania grup bandyckich grup zbrojnych w Syrii zostało „w pełni wykonane”. „W ciągu ponad dwóch lat siły zbrojne Rosji wraz z armią syryjską rozgromiły najlepiej przygotowane do walki ugrupowanie terrorystyczne”- dodał rosyjski przywódca.

Prezydent ogłosił w związku z tym swoją decyzję o wycofaniu znacznej części kontyngentu wojsk rosyjskich biorących udział w interwencji. Proces powrotu rosyjskich sił rozpoczął się zaraz po zakończeniu wizyty prezydenta. Do Rosji powróciły już m. in. oddziały saperów i żandarmerii wojskowej z Dagestanu. Oprócz tego siły zbrojne Federacji wycofają 23 myśliwce, 2 helikoptery Ka-52, siły specjalne i wojska inżynieryjne. W Syrii pozostanie natomiast część sił rosyjskich z bazy w Hmejmin, którą Rosja na mocy umowy z rządem syryjskim może użytkować przez 49 lat. Aktywna pozostanie także rosyjska baza marynarki wojennej w porcie Tartus.

Proces pokojowy

Władimir Putin oświadczył ponadto, że zostały stworzone warunki uregulowania sytuacji politycznej w Syrii pod egidą ONZ. Według rosyjskiego przywódcy dzięki interwencji „Syria została ocalona jako niepodległe państwo”. Podczas spotkania z prezydentem Assadem wyraził nadzieję, że wspólnie z Iranem i Turcją Rosja będzie mogła zainicjować proces polityczny i przywrócić pokój. Te trzy kraje pośredniczą od początku roku w rozmowach między rządem syryjskim a opozycją w Astanie. Oprócz treści rozmów, wiele komentarzy w mediach społecznościowych wzbudziła ich forma. Internet obiegły filmiki pokazujące jak rosyjscy żołnierze zagradzają drogę syryjskiemu prezydentowi.

Wątpliwy koniec

Zapewnienia rosyjskiego prezydenta o zwycięstwie na terrorystami i przywróceniu pokoju wydają się jednak nie pokrywać z rzeczywistością. Pomimo pokonania Państwa Islamskiego (ISIS) inne radykalne grupy islamistyczne nadal kontrolują syryjską prowincję Idlib i przedmieścia Damaszku. Nie ma także porozumienia pomiędzy rządem, a siłami kurdyjskimi kontrolującymi północno-wschodnią Syrię i 60% złóż naftowych tego kraju. Nierozwiązana jest też kwestia okupacji terenów wokół Azaz i al-Bab przez siły tureckie.

Rosyjska interwencja wojskowa rozpoczęła się w Syrii we wrześniu 2015 roku. Dzięki wsparciu powietrznemu sił rosyjskich udało się siłom prorządowym przejść do kontrofensywy i odwrócić niekorzystną sytuację. Zabezpieczono Damaszek, w grudniu 2016 roku wyzwolono Aleppo, a we wrześniu 2017 odblokowano Deir ez-Zour oblężone od 3 lat przez siły ISIS, co doprowadziło do zabezpieczenia Eufratu i otwarcia drogi Bagdad-Damaszek.

Z Syrii rosyjski prezydent udał się bezpośrednio do Egiptu na spotkanie z prezydentem Abd al-Fatahem as-Sisim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here