Sukces LEGO – ochrona własności intelektualnej w Chinach

2926

Duński potentat w sektorze klocków do zabawy – LEGO, odniósł zwycięstwo na drodze do uczciwej rywalizacji gospodarczej w Państwie Środka. Chiński sąd orzekł na korzyść zagranicznej korporacji i nakazał zaniechania nielegalnych działań podejmowanych przez rodzimych producentów. Chińscy przedsiębiorcy produkowali niemal identyczne zabawki, co zachodnia firma, acz z logiem i pod nazwą Bela. Wyrok ten jest swego rodzaju krokiem milowym dla duńskiego producenta i oznacza, że ochrona własności intelektualnej w Chinach staje się coraz ważniejszą sprawą.

Sprawa LEGO w chińskim sądzie

Zwycięstwo LEGO w najnowszej sprawie przeciwko chińskim producentom nie jest pierwszym zwycięstwem tej firmy. Poprzedzone jest ono orzeczeniem pekińskiego sądu wyższej instancji (ang. Beijing Higher Court), który orzekł wcześniej tego roku, iż marka i logo LEGO jest „powszechnie uznanym” znakiem towarowym w Chinach. Dzięki decyzji pekińskiego sądu pozycja duńskiego przedsiębiorcy w walce o ochronę swojej wartości intelektualnej znacznie się zwiększyła.

W najnowszej sprawie sąd chiński stwierdził, że: – „niektóre produkty marki Bela naruszyły prawa autorskie LEGO oraz, że produkcja i sprzedaż tych produktów było aktem nieuczciwej konkurencji”. Co więcej potwierdzono, że LEGO jako takie, jest chronione chińskim prawem traktującym o przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji.

Jest to pierwsze takie zwycięstwo tej duńskiej firmy, co powinno przyczynić się do wzrostu znaczenia producenta na chiński rynku zabawek.

LEGO w Chinach

Producent najbardziej znanych klocków na świecie znajduje się w trudnej sytuacji w Państwie Środka. Choć jest to dla niego rynek o wysokim potencjale (wartość rynku szacowana jest na około 31 miliardów USD), to powracające kłopoty z kopiami ich oryginalnych produktów utrudniają im zajęcie lepszej pozycji pośród konkurencji.

Przejęcie większej części udziałów na chińskim rynku jest kluczowym aspektem dla LEGO. Duński producent po około dekadzie wzrostów sprzedaży w ostatnim czasie zanotował niezadowalające wyniki. Sprzedaż na rynku europejskim i amerykańskim, które są filarem duńskiego potentata nie spełniła oczekiwań. Prawna ochrona ich własności w Chinach zatem, możne zaowocować ekspansją na rynku a tym samym powrotem do wzrostów.

Wiceprzewodniczący działu prawnego LEGO, Peter Thorslund Kjaer oznajmił w kontekście ostatniej sprawy sądowej, iż: – „Uważamy, że jest to bardzo ważne dla kontynuacji budowy przyjaznego środowiska biznesowego dla wszystkich firm działających na rynku chińskim”.

Ochrona własności intelektualnej w Chinach, wraz z rosnącą bazą technologiczną Państwa Środka, będzie stawała się coraz ważniejsza dla gospodarki tego państwa. Aby Chiny dalej mogły przyciągać inwestycje zagraniczne muszą one zadbać o właściwe środowisko do inwestowania. Uznanie żądań LEGO jest dobrym znakiem dla kręgów biznesowych. Transformacja w chińskim prawie i orzecznictwie jest dostrzegalna. Chiny się zmieniają, acz ostatecznie, aby mówić, że własność intelektualna jest silnie chroniona w Chinach jest jeszcze bardzo daleko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here