Wybuch wulkanu w prefekturze Gunma w Japoni

2693

Jak podaje NHK, we wtorek 23 stycznia b.r. w prefekturze Gunma doszło do wybuchu wulkanu. Jedna osoba zginęła w wyniku lawiny spowodowanej przez erupcję.

Wg danych Agencji Meteorologicznej silne drgania tektoniczne zostały zarejestrowane w pobliżu 2160-metrowego wulkanu Kusatsu-Shirane we wtorek o godzinie 10:00 rano. Pracownicy tokijskiego Instytutu Technologii zaobserwowali skały wulkaniczne w odległości ok. kilometra od krateru.

Przynajmniej 16 osób zostało rannych przez spadające z wulkanu kamienie, niektórzy są w stanie krytycznym. W trakcie erupcji ofiary jeździły na nartach w pobliskim kurorcie.

„Usłyszałem wielki wybuch i potem ogromne kłęby zupełnie czarnego dymu wzniosły się w górę. Zupełnie nie wiedziałem, co się działo” – przekazał NHK jeden z narciarzy.

Kurort na 30 minut stracił zasilanie, przez co niektórzy z narciarzy utknęli na pół godziny na kolei linowej. 4 osoby są ranne.

W tym samym czasie doszło do zejścia lawiny, która doprowadziła do hospitalizacji 7 osób, wśród nich 6 członków Japońskich Sił Samoobrony znajdujących się na misji treningowej. Jedna osoba nie żyje.

Przedstawiciele służb specjalnych prefektury Gunma potwierdzili, że Japońskie Siły Samoobrony współpracują przy transporcie ok. 80 osób, które zostały ewakuowane do schroniska znajdującego się na szczycie góry.

Japońska Agencja Meteorologiczna ostrzega przed zbliżaniem się do wulkanu. Są możliwe dalsze erupcje, a obszar rozrzutu kamieni sięga dwóch kilometrów.

Związki wybuchu wulkanu i lawiny są badane.

 

PODZIEL SIĘ
mm
Absolwentka studiów dalekowschodnich Uniwersytetu Jagiellońskiego i Nagoya University of Foreign Studies. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here