Hokeistki z północy i południa połączą swoje siły w czasie Igrzysk Olimpijskich

1343

Została już oficjalnie potwierdzona informacja dotycząca połączenia kobiecych drużyn hokeja Korei Południowej i Północnej.

W ostatnią środę doszło do porozumienia między przedstawicielami obydwu państw. W trakcie negocjacji została uzgodniona nie tylko kwestia połączenia drużyn hokeja, ale także ustalono, że Republika Korei oraz Koreańska Republika Ludowo- Demokratyczna w czasie otwarcia Igrzysk Olimpijskich 9 lutego, wystąpią pod wspólną flagą.

Do tej pory z wyjątkiem północnokoreańskich hokeistek, do zawodów zakwalifikowała się jedynie para łyżwiarzy figurowych.

Nie ma jednak potwierdzenia dotyczącego ich uczestnictwa w Igrzyskach w Pyeongchangu.
Prezydent Korei Południowej, Moon Jae In podczas składania wizyty sportowcom w Narodowym Centrum Treningowym w Seulu skomentował efekt negocjacji: „Wierzę, że nasi rodacy oraz ludzie na całym świecie będą wzruszeni patrząc na tę scenę. Zaznaczy ona również dobry początek pogłębiania relacji między Południową a Północną Koreą w przyszłości.”

Niestety, południowokoreańskie hokeistki oraz ich trenerka, Sarah Murray nie są zadowolone z porozumienia dotyczącego połączenia dwóch drużyn.

Murray w trakcie udzielania wywiadu skomentowała decyzję podjętą w ostatnim tygodniu: „Uważam, że nasze zawodniczki są poszkodowane. Ta sytuacja jest trudna, ponieważ zawodniczki zapracowały na swoje miejsca i uważają, że zasługują na to aby wziąć udział w Igrzyskach. I nagle pojawiają się osoby, które są dodane później. To zdecydowanie wpływa na nasze zawodniczki.”

Również koreańska opinia publiczna wydaje się być podzielona w kwestii przyłączenia do drużyny Korei Południowej zawodniczek z Korei Północnej.

Z jednej strony pojawia się wiele głosów pozytywnie odnoszących się do pomysłu. Znajduje się jednak również wiele głosów sprzeciwu. W internecie pojawiają się petycje do prezydenta Moona, proszące o wycofanie decyzji. Podpisują się pod nimi tysiące osób. Ludzie wyrażają też swoje niezadowolenie na forach internetowych.

Z badań opinii publicznej, przeprowadzonych w ciągu ostatniego tygodnia przez Gallup Korea wynika, że poparcie dla Moon Jae Ina spadło do 67%.

Połączenie drużyn koreańskich jest odczytywane przez światową opinię publiczną jako bardzo pozytywny krok ku polepszeniu stosunków między państwami koreańskimi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here