Arabowie planują wybudować kosmiczny szpital

1998

Podczas konferencji Arab Health 2018 Ministerstwo Zdrowia Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosiło plan budowy kosmicznego szpitala. Mają być w nim leczeni astronauci przy pomocy nanotechnologii zdalnie kontrolowanej przez lekarzy z Ziemi. 

Emiracki Krajowy Program Kosmiczny

Na początku 2017 roku władze ZEA zaprezentowały koncepcję kolonizacji Marsa, na którym do 2117 roku ma zostać utworzona pierwsza pozaziemska infrastruktura miejska. Przed rozpoczęciem budowy projektu, na Marsa ma zostać wysłane kilka łazików i sond kosmicznych. Pierwsza z nich „Nadzieja” ma wystartować z Ziemi w 2020 roku i w ciągu roku dotrzeć do orbity Czerwonej Planety. Miasto na Marsie ma być domem dla 600 tysięcy osób oraz miejscem docelowym podroży kosmicznych turystów.

Przed rozpoczęciem budowy kolonii na Marsa, w ZEA ma powstać marsjańska kolonia na pustyni (w ramach projektu Mars Science City). Ziemska kolonia ma mieć 176 tys. metrów kwadratowych, a większość jej budynków ma powstać za pomocą drukarek 3D. Na projekt ma być przeznaczone 140 mln USD. Mają się w niej odbywać symulacje codziennego życia na Marsie, testy sprzętu budowlanego, systemów produkcji wody i żywności oraz szkolenia dla pierwszych przyszłych kolonizatorów planety.

Pierwszy szpital w kosmosie

Plan Ministerstwa Zdrowia zakłada, że w Emirackim Szpitalu Kosmicznym, bo tak ma nazywać się nowoczesna placówka, mają być leczeni astronauci przy użyciu nowoczesnych technologii (nanotechnologii i sztucznej inteligencji), które pozwolą na zdalne wykonywanie procedur leczniczych na chorych jednostkach. W żyły astronautów za pomocą iniekcji mają być wprowadzane nano-roboty, których zadaniem będzie poszukiwanie chorych komórek. Każda procedura lecznicza ma być nadzorowana i kontrolowana przez ekspertów na Ziemi. Minister Zdrowia UEA, Abdul Rahman bin Mohammed al Owais, twierdzi, że nowoczesne technologie pozwolą na walkę z wieloma chorobami (takimi jak nowotwory czy cukrzyca).

Celem budowy tego szpitala jest umożliwienie dłuższego przebywania astronautów w kosmosie w warunkach jak najbardziej przypominających życie na Ziemi. Realizacja projektu jest ściśle powiązana z emirackim Krajowym Programem Kosmicznym 2071 (ang. UAE Centennial 2071 and the National Space Programme) i ma wspierać misję na Marsa, która ma rozpocząć się w 2020 r.

Rynek medyczny i kosmos

W ostatnich czasach Zjednoczone Emiraty Arabskie otwierają się na rozwój nowoczesnych technologii i dokonują ogromnych inwestycji w przemysł kosmiczny. Jednocześnie kraj stara się wiele inwestować w rozwój swojego przemysłu medycznego i farmaceutycznego. Pomysł połączenia koncepcji płynących z tych dwóch sektorów jest niecodzienny i imponuje rozmachem. W ich ramach planują kolonizację Marsa oraz budowę pierwszego w historii szpitala kosmicznego, którego technologie zostaną w ciągu kolejnych kilku lat przetestowane na ziemi, a następnie wykorzystane w emirackiej misji na Marsie. Niezależnie czy dojdzie do realizacji ostatecznego celu, w trakcie prac badawczych zapewne uda się opracować wiele zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Zakłada się, że realizacja projektu nie nastąpi wcześniej niż w 2117 roku.

 

PODZIEL SIĘ
Uczestniczka studiów II stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe i studia azjatyckie (moduł bliskowschodni) oraz Junior Researcher w firmie East Analytics. Specjalizuje się przede wszystkim w konfliktach zbrojnych na świecie oraz szeroko pojętej tematyce gospodarczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here