Spotkanie Abe-Putin w Moskwie

1613

26 maja doszło do spotkania pomiędzy prezydentem Federacji Rosyjskiej, Władimirem Putinem, a premierem Japonii – Shinzō Abe. Spotkanie Abe-Putin w Moskwie zostało zdominowane przez kwestie wieloletniego sporu terytorialnego dotyczącego Kuryli Południowych oraz Korei Północnej.

Spór Rosji z Japonią o Kuryle trwa od końca II wojny światowej. W 1945 roku siły Związku Radzieckiego zajęły archipelag w związku z porozumieniem między aliantami. Ludność japońska zamieszkująca te terytoria została następnie wysiedlona.

W 1951 roku Japonia zrzekła się w czasie konferencji w San Francisco praw do Wysp Kurylskich. Nie sprecyzowano jednak konkretnie składu geograficznego archipelagu, przez co strona japońska żąda zwrócenia czterech wysp (Iturup, Szykotan, Habomai, Kunaszyr), uznając je za tzw. Terytoria Północne, nie traktując ich jako część Kuryli. Według stanowiska Federacji Rosyjskiej, wyspy te nazywane są Kurylami Południowymi i posiadają oni pełne prawo do ich kontrolowania. W 1956 roku podpisano deklarację zakładającą przekazanie Habomai i Szykotan po zawarciu traktatu pokojowego, Japonia rości sobie jednak prawo do czterech wysp. Ze względu na powyższy konfliktu, po wojnie nie doszło do zawarcia traktatu pokojowego między Moskwą a Tokio.

Od dłuższego czasu, pomimo obustronnych deklaracji dotyczących chęci rozwiązania konfliktu, osiągnięto znikome efekty w tej sprawie. Obaj politycy w Moskwie podkreślali konieczność porozumienia w kwestii wieloletniego sporu terytorialnego.

„Najważniejsze jest znalezienie rozwiązania odnoszącego się do traktatu pokojowego, który spełnia interesy narodowe obu stron i jest obustronnie akceptowalny” – komentował w czasie konferencji W. Putin.

„Rozwiązywanie sporu nie jest łatwe, ale chcielibyśmy zakończyć to w ciągu życia naszego pokolenia” – wtórował mu Abe, dodając: „Jeśli będziemy współpracować, możemy osiągnąć wspaniałe rezultaty, które przyniosą obopólne korzyści.”

W czasie spotkania potwierdzono chęć rozwoju współpracy ekonomicznej oraz rozwoju obecności biznesowej na wyspach. Wg zapowiedzi W. Putina, rozwój kontaktów ekonomicznych mógłby być początkiem w kierunku negocjacji ws. traktatu pokojowego. W czasie wizyty, Abe podziękował za prawo japońskich krewnych osób pochowanych na Kurylach na odwiedzenie grobów bliskich, zapowiedziano też kontynuowanie wizyt.

Drugą z poruszanych kwestii w czasie spotkania była denuklearyzacja Korei Północnej. Obie strony potwierdziły konieczność wspólnej współpracy w kierunku rozwiązania sytuacji. Nie zgadzają się one jednak co do środków do ich osiągnięcia. O ile premier Putin zwraca uwagę na konieczność dyskusji politycznych, o tyle Abe – na zasadność wywarcia presji na reżim w Korei Północnej. „Najważniejsze dla Korei Północnej jest odbycie całkowitego procesu denuklearyzacji” – komentował Abe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here