Pierwsze deszcze monsunowe spadły na obozy Rohingya

1310

Pierwsze deszcze monsunowe trafiły do ​​obozów, w których przebywają setki tysięcy uchodźców z Rohingya w Bangladeszu, powodując śmierć jednego małego dziecka i niszcząc setki prowizorycznych schronień.

Agencja UNHCR ONZ ds. Uchodźców poinformowała, że ​​po ulewie duże obszary obozu znajdowały się pod wodą, która jak dotąd spowodowała 21 obsunięć ziemi.

Osunięcia ziemi będą się powtarzać, ponieważ ziemia została pozbawiona wszelkiej roślinności, aby zrobić miejsce dla budowania prowizorycznych domów.

Około godziny 2.30 rano w poniedziałek mętna ściana w schronisku w obozie Kutupalong załamała się, zabijając 3-letniego chłopca i raniąc jego matkę. Aż 300 schronisk rodzinnych zostało uszkodzonych, według Ministerstwa Zarządzania Katastrofą i Reliefu w Bangladeszu.

Więcej ulewnych deszczy jest prognozowane na najbliższe dni. Sezon monsunowy trwa zwykle do około października.

Setki tysięcy zagrożonych

Setki tysięcy Rohingya – etnicznej mniejszości muzułmańskiej – od sierpnia 2017 roku opuściło Birmę, ze względu na morderstwa, gwałty i zniszczenie wiosek dokonane przez wojsko birmańskie.

Deszcze potencjalnie zagrażają ponad 200 000 z 700 000 uchodźców z Rohingya ukrytych w nisko położonych prowizorycznych obozach wzdłuż wschodniej granicy kraju.

Szacuje się, że od 11 maja ponad 2000 schronów zostało uszkodzonych przez silne wiatry, burze i osunięcia ziemi, które dotknęły prawie 19 000 osób. Tylko 10 czerwca odnotowano 60 incydentów dotyczących ponad 9000 osób. Również droga zbudowana przez armię Bangladeszu w obozie została poważnie uszkodzona przez deszcz.

Wzgórza wokół obozów zostały pozbawione drzew, które pozostawiły podłoże podatne na osuwiska. Prymitywne obozowe systemy kanalizacyjne i drenażowe są również podatne na awarie, co oznacza, że prawdopodobne jest ​​rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych przez wodę –  takich jak cholera.

Grupy pomocy ostrzegają, że oprócz ryzyka powodzi i obsunięć ziemi, choroby przenoszone przez wodę stanowią ogromny problem dla osób przebywających w obozach.

Wcześniej w tym roku rząd przeznaczył 500 akrów nowych gruntów na miejsce przesiedlonych uchodźców. Już w dniu 3 czerwca, część obozu Rohingya została przeniesiona z obszarów ryzyka oraz aby umożliwić pracę infrastruktury naprawczej.

źródło:

https://edition.cnn.com/2018/06/11/asia/rohingya-refugees-monsoon-rains-landslides/index.html

opracowała BK

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here