Wizyta sekretarza stanu USA w Chinach

1682

Mike Pompeo spotkał się w Pekinie z ministrem spraw zagranicznych i przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej. Wśród głównych tematów rozmów amerykańskiego sekretarza stanu z Wangiem Yi oraz Xi Jinpingiem znalazła się kwestia przyszłości Półwyspu Koreańskiego. Pompeo wyraził uznanie za wkład Chin w doprowadzenie do historycznego szczytu USA-KRLD w Singapurze. Jednocześnie poruszone zostały kwestie, wobec których Stany Zjednoczone oraz Chiny zajmują całkowicie odmienne stanowiska.

Podczas wizyty w Chinach Pompeo odniósł się do ewentualnego zniesienia sankcji wobec Pjongjangu. Sekretarz stanu stwierdził, że tego typu decyzja może zostać podjęta dopiero wtedy, gdy reżim Kim Dzong Una w pełni wywiąże się z obietnicy dotyczącej denuklearyzacji Korei Północnej. Postawa ta wyklucza zasygnalizowaną kilka dni wcześniej przez Wanga Yi możliwość wycofania sankcji ONZ nałożonych na KRLD. Zdaniem chińskiego dyplomaty złagodzenie kursu przyjętego względem północnokoreańskich władz przez społeczność międzynarodową stanowiłoby dla Kima zachętę do czynienia dalszych kroków na rzecz denuklearyzacji.

Opisana powyżej różnica zdań nie wpłynęła jednak na ogólną ocenę postępowania Chin w sprawie Korei dokonaną przez Mike’a Pompeo. Amerykański polityk docenił rolę Państwa Środka w doprowadzeniu do spotkania na linii Donald Trump-Kim Dzong Un i wyraził nadzieję na pozytywne sfinalizowanie koreańskiego procesu pokojowego. Swoje stanowisko Pompeo potwierdził podczas rozmowy z Xi Jinpingiem. Sekretarz stanu przekazał także przewodniczącemu ChRL uznanie wyrażane przez prezydenta Trumpa w związku z pomocą udzieloną mu przez Xi w kwestii Półwyspu Koreańskiego.

Spory wokół Morza Południowochińskiego oraz ceł

Podczas wizyty w stolicy Chin Mike Pompeo odniósł się również do spraw, które stanowią przedmiot sporu Waszyngtonu z Pekinem. Jak możemy dowiedzieć się z oświadczenia wydanego przez Departament Stanu, Pompeo powtórzył zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych militarną aktywnością Państwa Środka na obszarze Morza Południowochińskiego Działanie te, jak miał zauważyć, prowadzą do wzrostu napięć i wpływają ujemnie na stabilność w regionie.

Drugim zagadnieniem nadal poważnie dzielącym oba kraje jest problem ich stosunków handlowych. Pompeo zwracał uwagę na zbyt duży poziom deficytu i podkreślał, jak wielką wagę Donald Trump przywiązuje do poprawy sytuacji w tym zakresie. Powyższe słowa sekretarz stanu wypowiedział tuż przed ogłoszeniem decyzji prezydenta USA, który nałożył kolejne cła na produkty z Państwa Środka. Tym samym otwarta została najprawdopodobniej nowa odsłona chińsko-amerykańskiej wojny handlowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here