Japonia otwiera się na pracowników z zagranicy

2027

Japonia planuje zmniejszyć restrykcje dotyczące zatrudniania niewykwalifikowanych pracowników z zagranicy. Zmiany dotyczą sektorów rynku pracy, w których starzenie się japońskiego społeczeństwa jest najbardziej odczuwalne.

Rząd japoński planuje do 2025 roku sprowadzić do kraju ponad 500 000 osób z zagranicy. Będą one pracować jako opiekunowie osób starszych, jak również w przemyśle stoczniowym, budownictwie i rolnictwie.

Każdy z kandydatów zostanie poddany testom sprawdzającym jego kwalifikacje zawodowe, jak i znajomość japońskiego. Pracownik z zagranicy musi być komunikatywny, a w związku z tym pojmować chociaż podstawy języka. Pierwsze tego typu testy zostały zaplanowane na kwiecień przyszłego roku. Jeżeli kandydat przejdzie je pomyślnie, otrzyma zezwolenie na pobyt w Japonii przez 5 lat.

Starzenie się japońskiego społeczeństwa przyczyną niedoboru pracowników

Brak siły roboczej w Japonii spowodowany jest przede wszystkim starzeniem się społeczeństwa oraz malejącą liczbą urodzeń. Dotychczasowe ograniczenia dotyczące niewykwalifikowanych pracowników z zagranicy na dłuższą metę mogłyby zaszkodzić japońskiej gospodarce.

Oprócz sprowadzania pracowników, japoński rząd planuje również oferować stałe zatrudnienie tym cudzoziemcom, którzy obecnie odbywają programy treningowe w japońskich firmach. Będą oni mogli pozostać w Japonii maksymalnie na 5 lat. Tym samym rząd chce pokazać, iż nie jest ukierunkowany tylko na niewykwalifikowany personel, choć to właśnie jego brak jest najbardziej odczuwalny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here